Kotula: w sprawie związków partnerskich jest możliwy konsensus

2024-12-16 17:15 aktualizacja: 2024-12-16, 20:17
Katarzyna Kotula. Fot. PAP/Leszek Szymański
Katarzyna Kotula. Fot. PAP/Leszek Szymański
Ministra ds. równości Katarzyna Kotula i wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski spotkali się w poniedziałek, by porozmawiać o projekcie ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich. Wierzę, że jest w tej sprawie możliwy konsensus - powiedziała Kotula.

Z inicjatywą rozmowy - podkreśliła ministra Kotula - wyszedł marszałek Zgorzelski. "Bardzo się cieszę. (...) Wierzę, że jest w tej sprawie możliwy konsensus" - wyraziła nadzieję.

Jego osiągnięcie jest, zdaniem ministry, możliwe dzięki zrobionym przez nią "dwóm krokom wstecz", czyli wycofaniu się z pomysłów zawierania związków partnerskich w formie uroczystości w urzędzie stanu cywilnego oraz przysposobienia wewnętrznego.

Jak poinformowała Kotula, w trakcie konsultacji społecznych do projektu ustawy do jej resortu spłynęło kilka tysięcy maili i listów z uwagami - także od ministrów, Rzecznika Praw Dziecka i Rzecznika Praw Obywatelskich.

"Najważniejsze dzisiaj to wypracować rozwiązanie, które z wersji minimum będzie robiło wersję maksimum, która (...) będzie dawała ludziom poczucie bezpieczeństwa i poczucie godności - bo osoby LGBT+ to są pełnoprawni obywatele, którzy zgodnie z konstytucją nie mogą być dyskryminowani" - powiedziała Kotula.

Wicemarszałek Zgorzelski spotkanie z ministrą ds. równości podsumował słowami: "Powiedzieliśmy sobie dzisiaj, że jesteśmy gotowi na rozmowy w momencie, kiedy projekt będzie możliwy do dyskusji". Jego zdaniem nastąpi to, kiedy zostaną do niego wprowadzone poprawki po konsultacjach społecznych i uzgodnieniach międzyresortowych.

Zgorzelski odniósł się także do kwestii określania projektu ustawy mianem rządowego. W październiku twierdził, że jest to niemożliwe, bo "projekt nie był uzgodniony z PSL".

"Jeżeli jest w rządzie, jeżeli jest poddawany obróbce RCL-u, to nawet przy uwzględnieniu uwag negatywnych niektórych ministrów - bo takie się mogą zdarzyć - będzie to projekt rządowy" - powiedział w poniedziałek.

Konsultacje społeczne do projektu ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich zakończyły się w połowie listopada. Projekt jest odpowiedzią na wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, zgodnie z którym Polska jest zobowiązana do zapewnienia ram prawnych umożliwiających parom tej samej płci odpowiednie uznanie i ochronę ich związku.

Osoby, które zawrą związek partnerski - zarówno tej samej, jak i różnej płci - będą mogły przyjąć wspólne nazwisko, rozliczać się razem w urzędzie skarbowym, zyskają także prawo do informacji medycznej na swój temat, dziedziczenia po sobie i pochówku partnera lub partnerki. (PAP)

ksc/ agz/ ał/