Kraków. Tradycyjne osadzanie chochoła na pamiątkę historii z "Wesela" [NASZE WIDEO]

2023-11-15 21:42 aktualizacja: 2023-11-20, 12:47
 Korowód weselny rozpoczynający tradycyjne Osadzanie Chochoła w krakowskich Bronowicach. Fot. PAP/Grzegorz Momot
Korowód weselny rozpoczynający tradycyjne Osadzanie Chochoła w krakowskich Bronowicach. Fot. PAP/Grzegorz Momot
Osadzanie chochoła, czyli obrzęd okrywania na zimę krzewu róży słomą, odbyło się w sobotę w muzeum Rydlówka w krakowskich Bronowicach. Tradycja ta upamiętnia ślub Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, który stał się inspiracją "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego.

Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 11.00 weselnym korowodem z udziałem Teatru Złoty Róg, lokalnych muzyków, artystów i mieszkańców.

"To jedyna taka okazja w roku, by zwiedzić Rydlówkę w towarzyskie Panny Młodej czy Stańczyka, porozmawiać z Czepcem o polityce czy zatańczyć krakowiaka z Zosią i Haneczką. Zachęcamy wszystkich do przybycia w strojach krakowskich lub w strojach nawiązujących do ludowych wzorów" - przekazało w komunikacie Muzeum Krakowa.

Osadzanie chochoła to ponadpółwieczna tradycja sięgająca otwarcia Muzeum w Rydlówce, która nawiązuje do ślubu i wesela Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny. Ślub 30-letniego Lucjana Rydla i 17-letniej Jadwigi Mikołajczykówny odbył się w 20 listopada 1900 r. w kościele Mariackim. Na Rynku Głównym w Krakowie zgromadziło się tego dnia kilka tysięcy ciekawskich, którzy chcieli zobaczyć ożenek pana i chłopki. Świadkiem młodej pary był Stanisław Wyspiański.

Wydarzenie to stało się dla Wyspiańskiego inspiracją do napisania narodowego dramatu "Wesele", ukazującego polskie społeczeństwo pod zaborami i dążenia do niepodległości. Teatralna premiera dramatu odbyła się 16 marca 1901 r. w krakowskim Teatrze Miejskim (dziś Teatr im. J. Słowackiego).

Tradycję osadzania chochoła zapoczątkował 53 lata temu prof. Stanisław Waltoś, twórca pierwszej wystawy w Rydlówce. Wtedy w zabytkowym dworku rozpoczęło też działalność muzeum.

Muzeum w dworku Rydlówka w Bronowicach (dawna wieś podkrakowska) mieści się od 1969 r., do 2014 r. prowadzone było przez krakowski oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. W 2015 r. rodzina Rydlów zawarła porozumienie z miastem. Na jego podstawie muzeum zostało wyremontowane i stało się oddziałem Muzeum Krakowa.(PAP)

Autorka: Julia Kalęba

kgr/