"Jerzego, bo tak kazał do siebie mówić prof. Jarzębski, znałem od blisko dwudziestu lat. Był człowiekiem niezwykle życzliwym naszemu muzeum i wszystkim, którzy go tworzyli. Był współtwórcą i współpomysłodawcą Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, którą przyznajemy od dziewięciu lat" - powiedział PAP Tomasz Tyczyński.
"Był naprawdę wspaniałym człowiekiem. Niezwykłą znajomość literatury, nieprzeciętną erudycję i głębię interpretacji potrafił łączyć z przystępnością stylu, w jakim pisał. Dla mnie, ale także dla wielu ludzi - zarówno literacko i naukowo, jak i zwyczajnie, po ludzku, był bardzo ważną osobą. Rozmowa z nim zawsze była ogromną korzyścią dla rozmówców. Miał dar ciepłej ironii" - wskazał.
"Jerzy uczył nas wszystkich odwagi i dzielności - od kilkunastu lat zmagał się wieloma chorobami i był dla nas wzorem dzielności. Pracował bardzo intensywnie niemal do ostatniego momentu. Starał się żyć wbrew temu wszystkiemu. To była dla nas ważna lekcja" - podkreślił.
Jerzy Jarzębski zmarł 25 lutego w wieku 76 lat. Badacz i krytyk współczesnej literatury polskiej, autor książek i esejów, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Studiował polonistykę i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim; na tej uczelni habilitował się w 1993 r. w zakresie literaturoznawstwa, uczył w Instytucie Filologii Polskiej UJ. Gościnnie wykładał na uczelniach w Europie, Ameryce i Azji.
Był krytykiem i historykiem literatury, badaczem literatury polskiej XIX i XX wieku, autorem książek i esejów literackich, takich jak "Gra w Gombrowicza", "W Polsce czyli wszędzie. Studia o polskiej prozie współczesnej", "Schulz", "Gombrowicz", "Wszechświat Lema", "Miasta - rzeczy - przestrzenie".
Urodził się 22 sierpnia 1947 r. w Bytomiu. Był wieloletnim pracownikiem naukowym Uniwersytetu Jagiellońskiego, członkiem Komitetu Nauk o Literaturze PAN oraz zarządu Polskiego PEN Clubu. Zasiadał w jury Nagrody Literackiej Nike, Nagrody im. Witolda Gombrowicza, Nagrody Fundacji im. Kościelskich.(PAP)
autor: Maciej Replewicz
ep/