Krztusiec w Czechach bije rekordy zachorować

2024-04-15 14:32 aktualizacja: 2024-04-15, 14:33
Media zwróciły uwagę, że razem ze wzrostem zachorowań na krztusiec wzrasta zainteresowanie szczepieniami. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski (zdjęcie ilustracyjne)
Media zwróciły uwagę, że razem ze wzrostem zachorowań na krztusiec wzrasta zainteresowanie szczepieniami. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski (zdjęcie ilustracyjne)
Państwowy Instytut Zdrowia (SZU) podał w poniedziałek, że w ciągu ostatniego tygodnia na krztusiec zachorowała w Czechach rekordowa liczba 1500 osób. To dotąd najwyższy tygodniowy wzrost potwierdzonych przypadków tej choroby. Od początku 2024 roku stwierdzono 7888 zachorowań.

Te liczby są wyższe niż przewidywania epidemiologów z początku roku, gdy szacowano, że będzie najwyżej 4000 przypadków, a do przełomu, czyli cofania się choroby dojdzie w marcu.

Najwięcej chorych jest wśród młodzieży szkolnej i uniwersyteckiej. Najbardziej zagrożone są małe dzieci, zwłaszcza niemowlęta, które nie są chronione przez szczepienia, a przebieg choroby może być skomplikowany i doprowadzić do śmierci. W br. krztusiec został potwierdzony u 119 dzieci poniżej pierwszego roku życia.

Pomimo dużej liczby przypadków, niewielu pacjentów trafia do szpitali. To według SZU zaledwie około 2 proc. W ubiegłym tygodniu w Czechach nikt nie zmarł na krztusiec. W dalszym ciągu SZU mówi o trzech zmarłych z krztuścem, które miały mieć także inne dolegliwości. Jedna z ofiar to kilkumiesięczne niemowlę, które poza krztuścem miało zapalenie płuc.

Media zwróciły uwagę, że razem ze wzrostem zachorowań na krztusiec wzrasta zainteresowanie szczepieniami. Według resortu zdrowia od początku roku lekarze podali łączną szczepionkę przeciwko tężcowi, krztuścowi, błonicy, a w niektórych przypadkach polio ponad 45 000 osobom. W ubiegłym roku było to prawie 24 000 osób.

Zainteresowanie prewentywnymi szczepionkami było na tyle duże, że ograniczono możliwość zamawiania specyfików do gabinetów lekarzy pierwszego kontaktu. W najbliższym czasie do Czech ma trafić 100 tys. dawek szczepionki, co powinno pokryć zwiększone zapotrzebowanie.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

gn/