O tym, że MZ rozważa powrót do modelu fee-for-service, czyli zapłaty za usługę, który obowiązywał przed uruchomionym w 2018 r. pilotażem centrów zdrowia psychicznego, napisał w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna".
Obecnie finansowanie CZP jest oparte na ryczałcie zależnym od liczby mieszkańców w regionie.
Konieczny we wtorek w Warszawie w rozmowie z dziennikarzami zaznaczył, że centra zdrowia psychicznego będą działały na podobnych warunkach, jak dzisiaj.
"Nie ma mowy o żadnym płaceniu za usługę (...) Nigdy takich informacji nie przekazywaliśmy" - powiedział.
Wiceminister zaznaczył, że MZ nie przewiduje żadnych zmian, które miałyby prowadzić do obniżenia finansowania centrów zdrowia psychicznego, ale plany zakładają zwiększenie kosztów działalności CZP. Jego zdaniem finansowanie opieki psychiatrycznej wymaga zwiększenia nakładów o ok. 1,5-2 mld zł.
"W tej chwili naszym głównym zmartwieniem jest połowa Polski, która nie jest pokryta centrami zdrowia psychicznego. Pragniemy, aby te dobre rozwiązania mogły być rozszerzone na całą Polskę" - powiedział.
Podkreślił, że MZ chce wprowadzić mechanizmy kontrolne i dodatkowe regulacje m.in. w odpowiedzi na kontrole NIK w centrach zdrowia psychicznego w woj. wielkopolskim.
NIK w listopadowym raporcie wykazał liczne nieprawidłowości w działaniu centrów zdrowia psychicznego w województwie wielkopolskim oraz w nadzorze ze strony NFZ. Były to m.in. błędy rozliczeniowe, braki kadrowe, stosowanie środków przymusu bezpośredniego bez wymaganych procedur.
W czwartek, 5 grudnia, odbędzie się w Warszawie Nadzwyczajny Kongres Zdrowia Psychicznego. Jego organizatorzy uważają, że propozycje resortu zdrowia związane z zakończeniem pilotażu CZP są zagrożeniem dla środowiskowego i kompleksowego funkcjonowania centrów.
O tym, że MZ planuje zmianę zasad finansowania CZD mówił PAP w październiku członek Rady do spraw zdrowia psychicznego przy ministrze zdrowia Marek Balicki. Wyjaśniał, że MZ i NFZ chcą odejść od ryczałtowego finansowania centrów zdrowia psychicznego na rzecz płacenia za pacjenta leczonego w danym roku. Wyjaśniał, że obecnie podmiot, który organizuje centrum otrzymuje ryczałt w zależności od liczby mieszkańców swojego obszaru działania, np. miasta, powiatu lub dwóch powiatów, a płatność NFZ nie zależy od wymiaru pomocy, którą otrzymał pacjent.
Pilotaż centrów zdrowia psychicznego rozpoczął się w 2018 r. i potrwa do 30 czerwca 2025 r. W centrach zdrowia psychicznego dorośli pacjenci mogą korzystać ze wszystkich rodzajów świadczeń: dziennych, ambulatoryjnych, stacjonarnych, a główny nacisk kładzie się na opiekę środowiskową. Ich finansowanie obecnie oparte jest na ryczałcie zależnym od liczby mieszkańców w regionie. W rozwiązaniach chodzi o przeniesienie ciężaru opieki psychiatrycznej z zamkniętego szpitala psychiatrycznego do środowiska lokalnego, a także poprawę procesu leczniczego i komfortu pacjentów doświadczających kryzysów psychicznych.(PAP)
kno/ agz/ know/