O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Kurierzy pod wpływem alkoholu i narkotyków. Drogówka zapowiada kolejne kontrole

Siedmiu kurierów po alkoholu oraz czterech kierujących pod wpływem środków odurzających zatrzymali policjanci podczas zintensyfikowanych kontroli przeprowadzonych na drogach woj. mazowieckiego. Kierowcy firm kurierskich masowo łamali przepisy, m.in. parkowali na przejściach dla pieszych lub tuż przy nich.

Patrol policji podczas kontroli na drodze, fot. PAP/Darek Delmanowicz
Patrol policji podczas kontroli na drodze, fot. PAP/Darek Delmanowicz

Funkcjonariusze z garnizonu mazowieckiego policji w ub. tygodniu po raz pierwszy przeprowadzili działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą "Kurier lokalnie". Odbywały się one w większych miastach woj. mazowieckiego, takich jak Radom, Ostrołęka, Płock czy Siedlce, a także w mniejszych powiatach i gminach.

"W ciągu dwóch dni policjanci skontrolowali blisko 2,3 tys. kierujących pojazdami dostawczymi, w tym 625 - kurierskimi" – poinformowała we wtorek PAP podkom. Ewelina Stróżka z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu. Dodała, że celem dwudniowej akcji było sprawdzenie, czy kierowcy firm kurierskich przestrzegają przepisów ruchu drogowego.

"Potrzeba takich działań wzięła się zarówno z obserwacji samych policjantów, ale też z sygnałów od mieszkańców, którzy zwracali uwagę na to, że zawodowi kierowcy, m.in. z firm kurierskich, nie zawsze stosują się do przepisów prawa i niejednokrotnie stanowią realne zagrożenie w ruchu drogowym" – powiedziała funkcjonariuszka.

Podkomisarz podkreśliła, że w wielu przypadkach wynik kontroli był dość zaskakujący zarówno dla policji, jak i dla firm zatrudniających kierowców. Okazało się, że trzech kierujących miało czynne zakazy prowadzenia pojazdów, siedmiu kurierów było pod wpływem alkoholu, a czterech - po zażyciu środków odurzających. Na przykład w Rajcu Poduchownym k. Radomia 44-latek kierował peugeotem, mając blisko promil alkoholu w organizmie, natomiast w okolicach Ostrołęki zatrzymano trzech kierowców, u których narkotesty wykazały obecność środków odurzających.

Policja przypomniała, że w styczniu Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło usługę informatyczną, która umożliwia szybkie sprawdzanie uprawnień kierowców przez ich pracodawców w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Podczas kontroli policjanci ujawnili też liczne wykroczenia i wystawili w sumie 673 mandaty karne, a wobec 42 kierujących skierowali wnioski o ukaranie do sądów rejonowych. "Najczęstsze wykroczenia w przypadku kurierów to niewłaściwe parkowanie czy zatrzymywanie się w obrębie przejść dla pieszych, co stwarza ogromne zagrożenie dla osoby chcącej skorzystać z tego przejścia, bo ma ona ograniczoną widoczność i sama jest także niewidoczna dla innych uczestników ruchu drogowego" – powiedziała policjantka.

Były także mandaty za niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej i przekroczenie prędkości. Kierowcy najczęściej tłumaczyli się wówczas pośpiechem związanym z charakterem ich pracy. "Kierowcy często wskazują na to, że wewnętrzne regulacje stosowane przez pracodawców nakładają na nich obowiązek dostarczenia przesyłki w określonym czasie. To jednak nie może być usprawiedliwieniem dla łamania przepisów" - zaznaczyła przedstawicielka mazowieckiej drogówki.

Funkcjonariusze mieli również wiele zastrzeżeń co do stanu technicznego kontrolowanych pojazdów; w 44 przypadkach zatrzymano dowody rejestracyjne.

"Nasze działania trafiły w ten obszar ruchu drogowego, który - jak się okazało - wymaga większej kontroli. W celu poprawy bezpieczeństwa na drogach, podobne akcje będą organizowane cyklicznie" – zapowiedziała podkom. Stróżka.

Policja apeluje o rozwagę i odpowiedzialność na drodze do kierowców, którzy zawodowo zajmują się transportem. "Od kierowców zawodowych wymaga się szczególnej ostrożności i przestrzegania przepisów, ponieważ ich zachowanie ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu" – zauważyła funkcjonariuszka. (PAP)

ilp/ mark/

Zobacz także

  • Paczkomat InPost. Fot. PAP/ Albert Zawada

    InPost kontynuuje ekspansję. Przejmuje kolejną firmę

  • Dostawcy jedzenia Fot. PAP/Łukasz Gągulski

    Bezprawnie pędzą po ścieżkach. "Zagrożenie dla rowerzystów i pieszych"

  • Pracownik Poczty Polskiej doręczający przesyłkę. Fot. PAP Piotr Augustyniak

    W Polsce coraz mniej listonoszy, przybywa kobiet w branży kurierskiej

  • Paczkomat InPost. Fot. PAP/Leszek Szymański

    Tysiące paczkomatów w Polsce. InPost podał dane

Serwisy ogólnodostępne PAP