Kwesta z udziałem Anny Dymnej, koncerty, Bieg Wielkich Serc w finale WOŚP. Jakie atrakcje czekają jeszcze na mieszkańców Krakowa?

2024-01-27 07:57 aktualizacja: 2024-01-27, 22:23
Anna Dymna wraz z podopiecznymi swojej fundacji "Mimo Wszystko" kwestuje podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na krakowskim Rynku. Fot. PAP/Jacek Bednarczyk
Anna Dymna wraz z podopiecznymi swojej fundacji "Mimo Wszystko" kwestuje podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na krakowskim Rynku. Fot. PAP/Jacek Bednarczyk
Kwesta z udziałem Anny Dymnej, występ orkiestry reprezentacyjnej AGH, Bieg Wielkich Serc – to niektóre z atrakcji, jakie czekają mieszkańców w niedzielę podczas 32. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Krakowie. Dzień zwieńczy wysłanie symbolicznego światełka do nieba z Rynku Głównego.

W WOŚP jak co roku włączy się Anna Dymna - na krakowskim Rynku będzie zbierać datki do puszki. Aktorce towarzyszyć będą wolontariusze fundacji "Mimo wszystko", pomagającej osobom z niepełnosprawnością umysłową. Oprócz aktorki pod Wawelem kwestować będą też inni znani krakowianie, m.in. Robert Makłowicz, Mateusz Janicki, Tomasz Schimscheiner.

Krakowski program wypełniają koncerty, pokazy filmowe, zabawy dla dzieci. W klubie Studio w Miasteczku Studenckim AGH odbędzie się kilka wydarzeń, w tym koncert z udziałem orkiestry reprezentacyjnej tej uczelni. Inny koncert w tym miejscu będzie poświęcony muzyce kubańskiej, przed publicznością wystąpią Jose Torres z zespołem Havana Dreams. Goście Studia będą mogli też tańczyć zumbę.

Jednym z najbardziej promowanych wydarzeń krakowskiego finału WOŚP jest Bieg Wielkich Serc, współorganizowany przez Hufiec ZHP Kraków Podgórze. Cała opłata startowa z tej imprezy trafi na cele WOŚP. Trasa biegu liczy 5 km, wiedzie z bulwaru Kurlandzkiego na most Kotlarskim. Bieg rozpocznie się w samo południe.

Atrakcje przygotowało wiele instytucji. Muzeum Inżynierii Miejskiej i Techniki zaprasza na warsztaty, podczas których wykonana zostanie wielka kolorowa trąba. Wieczorem na Rynku Głównym zostanie ona podświetlona podczas Światełka do Nieba. W muzeum zainteresowani wezmą też udział m.in. w warsztatach lutowania, w czasie których zbudują świecące orkiestrowe serca.

Kino Kika zachęca do przyjścia na specjalny pokaz "Dzieci z Bullerbyn", adaptacji powieści Astrid Lindgren, a kino Agrafka na dramat romantyczny "Poprzednie życie" w rez. Celine Song. Wstęp za dowolną opłatą wrzuconą do puszki.

W wielu przestrzeniach publicznych i na różne sposoby wolontariusze będą zachęcać do wsparcia WOŚP. Nad Błoniami na tegoroczną akcję wrócić mają pokazy lotów paralotni.

Na placu Wolnica stanie m.in. Namiot Cudów Wszelakich. Zgodnie z zapowiedziami, znajdą się w nim "rzeczy własne, krakowskie, zrobione na miarę przez lokalne firmy". Na odwiedzających namiot czekają słodkości własnoręcznie przygotowane przez krakowską społeczność turecką w podziękowaniu za pomoc w czasie zeszłorocznego trzęsienia ziemi.

Dzień tradycyjnie zwieńczy Światełko do Nieba o godz. 20 na Rynku Głównym. Organizatorzy zapraszają wszystkich do udziału, zachęcają, aby przynieść ze sobą światełka ozdobne, latarki, zimne ognie.

Pokazy pierwszej pomocy i sprzętu pożarniczego, ćwiczenia sprawnościowe, gry i zabawy będą towarzyszyć kwestom niemal w każdym większym mieście Małopolski.

Podczas ubiegłorocznego finału WOŚP wolontariusze tylko w Krakowie zebrali prawie 4 mln zł, a w całej Polsce – ponad 243 mln zł.

Tematem tegorocznego finału WOŚP będą "Płuca po pandemii". Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu medycznego dla 15 oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i 49 oddziałów pulmonologicznych dla dorosłych.(PAP)

Autor: Beata Kołodziej

pp/