W Filharmonii Narodowej zaprezentowali się pianiści: Georgi Vasilev, Jan Wachowski i Kiryl Keduk oraz zespoły Aka Duo, Reverie Piano Duo oraz Quintessence.
W pierwszej części koncertu usłyszeliśmy kompozycję Witolda Lustosławskiego „Subito” na skrzypce i fortepian w interpretacji zespołu z Japonii Aka Duo. Pianista Kiryl Keduk wykonał Walca B-dur Antoniego Stolpe oraz Karola Szymanowskiego Maski, III Serenadę Don Juana. Jan Wachowski zagrał I Sonatę op.6 Henryka Mikołaja Góreckiego, a Georgi Vasilev interpretował Mazurek h-moll op.11 Karola Mikuli i Suitę preludiów Kazimierza Serockiego.
W drugiej części wieczoru zespół Quintessence wykonał Kwintet na instrumenty dęte Antoniego Szałowskiego, formacja Reverie Piano Duo interpretowała „Bajkę” na fortepian na cztery ręce Stanisława Moniuszki a Japończycy z zespołu Aka Duo zaprezentowali się w kompozycjach: Andante na skrzypce i fortepian Miłosza Magina oraz w „Rapsodii mołdawskiej” op. 47 nr 3 na skrzypce i fortepian Mieczysława Weinberga.
„To już druga, po Rzeszowie prezentacja koncertowa laureatów konkursu. Dzisiejszy wieczór miał charakter bardziej kameralny, wyraźniej skupiony na solistach. Zarówno w Rzeszowie, jak i w Warszawie muzycy prezentowali bardzo wysoki poziom artystyczny” – powiedział PAP Lech Dzierżanowski, wicedyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, organizatora konkursu.
Publiczności bardzo spodobał się występ japońskiego zespołu Aka Duo, który zdobył I nagrodę w konkursie w kategorii „Zespoły kameralne”.
Według dyr. Dzierżanowskiego, na szczególną uwagę zasługuje skrzypaczka Seina Matsuoka, która kilka dni temu została laureatką I nagrody w Międzynarodowym Konkursie im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu, a na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej zdobyła - wraz zespołem - I nagrodę. „Seina Matsuoka musiała przygotować na oba te wydarzenia ogromny repertuar – bogaty, różnorodny stylistycznie” – podkreślił Lech Dzierżanowski. „Zastanawia i cieszy autentyczne zainteresowanie artystów ze Wschodu, z Japonii, muzyką polską” – dodał.
Celem Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej jest popularyzacja muzyki polskiej i dorobku polskich kompozytorów na świecie. Równie ważnym celem konkursu jest - według organizatorów – promowanie utalentowanych muzyków z różnych krajów, którzy zdecydują się włączyć do swojego repertuaru mniej znane dzieła polskich autorów.
Konkurs i koncerty zostały objęte Honorowym Patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. (PAP)
Anna Bernat
sma/