O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Laureat ekonomicznego Nobla: zmienność polityki Trumpa grozi powtórką kryzysu finansowego

Paul Krugman, laureat ekonomicznego Nobla, pisze w czwartek na swym blogu, że zmienność i nieprzewidywalność polityki prezydenta Donalda Trumpa paraliżuje amerykański biznes i grozi tym, że powtórzy się "moment Lehman Brothers", w którym upadek tego banku stał się początkiem kryzysu finansowego.

Paul Krugman. Fot. EPA/CHASIALIS VAIOS
Paul Krugman. Fot. EPA/CHASIALIS VAIOS

Krugman, profesor ekonomii na Uniwersytecie Nowego Jorku i London School of Economics, zwraca uwagę, że na rynku pojawiają się znaki mogące zapowiadać kolejny kryzys finansowy. Przede wszystkim zaś "niepewność dotycząca polityki Trumpa jest takim samym problemem dla gospodarki, jak jego polityka".

Taka sytuacja "paraliżuje biznes": przedsiębiorcy i zarządy firm obawiają się wdrażania jakichkolwiek długofalowych planów, ponieważ mogą się one okazać "katastrofalną pomyłką". Jeśli bowiem firma zbuduje fabrykę, której działalność jest uzależniona od importu, to cła mogą "podciąć jej nogi". A jeśli powstaną zakłady, których sukces zależy od utrzymania taryf, to wykończyć może je decyzja o zniesieniu ceł - wyjaśnia Krugman.

"Powtarzam, rzecz w tym, że nie ma naprawdę gospodarczej filozofii MAGA, jest tylko to, co odpowiada (w danej chwili) kruchemu ego Trumpa" - podkreśla noblista.

Wyjaśnia, że niekorzystne sygnały dotyczące gospodarki to m.in. inflacja, wzrost oprocentowania długoterminowych obligacji rządowych USA, a także fakt, że płynność na rynkach kapitałowych gwarantują obecnie przede wszystkim fundusze hedgingowe, ale jeśli ucierpią one na skutek "nieobliczalnej polityki", to wywoła to "stres w całym systemie" finansowym.

Więcej

Handel (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/JUSTIN LANE

Analitycy: amerykańskie cła mogą pogrążyć świat w wojnie handlowej i recesji

"New York Times" pisze w czwartek, że decyzja Trumpa dotycząca zawieszenia na 90 dni wdrożenia ceł "podyktowana była strachem, że jego ryzykowna zagrywka z cłami może się przerodzić w kryzys finansowy. A w odróżnieniu od dwóch poprzednich załamań w ciągu ostatnich 20 lat - globalnego kryzysu z 2008 roku i pandemii w 2020 roku - za ten kryzys odpowiadałby tylko jeden człowiek".

"Wall Street Journal", tak jak Axios, ocenia, że Trump ugiął się w sprawie taryf również ze względu na opinie najbardziej wpływowych szefów firm. Szczególnie ważne były opinie, jakie publicznie wygłosili Larry Fink, dyrektor wykonawczy wielkiego funduszu inwestycyjnego BlackRock, i Jamie Dimon, szef banku JPMorgan Chase.

Fink oznajmił, że prezesi najważniejszych korporacji uważają, iż kraj już wchodzi w recesję. Dimon opublikował w poniedziałek notę do udziałowców, ostrzegając ich, że "niedawne cła najprawdopodobniej zwiększą inflację i skłaniają wielu (ekspertów) do przewidywania ewentualnej recesji".

"Trzeba było tygodniowych spadków na rynkach akcji i obligacji, wraz z uporczywą kampanią menedżerów, kongresmenów, lobbystów i zagranicznych przywódców, by nakłonić Trumpa do wycofania na 90 dni głównego elementu jego rewolucyjnego planu taryfowego" - podsumowuje "WSJ". (PAP)

fit/ mms/ grg/

arch.

Zobacz także

  • Przemówienie Jerome'a Powella transmitowane na nowojorskiej giełdzie Fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE

    Trump nie zwolni szefa banku centralnego? "Powinien obniżyć stopy procentowe"

  • Giorgia Meloni. Fot. EPA/ETTORE FERRARI

    Premier Meloni jedzie do Waszyngtonu. Czy uda się jej handlowa misja pokojowa? [ANALIZA]

  • Donald Trump. Fot. EPA/SHAWN THEW / POOL
    Specjalnie dla PAP

    Ekspert: działania Trumpa w sprawie ceł mogły umożliwić tzw. insider trading

  • Chiny (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/ALEX PLAVEVSKI

    Chińskie ministerstwo handlu: cła USA osiągnęły irracjonalny poziom

Serwisy ogólnodostępne PAP