Mastalerek był pytany, czy prezydent "będzie bronił Rady Mediów Narodowych ponad wszystko".
"Prezydent mówił o tym, zdaje się, że publicznie, że jest gotowy na reformę całościową i wyobraża sobie oczywiście funkcjonowanie bez Rady Mediów Narodowych, bo tak było wcześniej. Rozmawiamy o tym tylko i wyłącznie dlatego, że prezydent zablokował te 3 mld na telewizję publiczną i obóz władzy będzie zmuszony, żeby z prezydentem właśnie o reformie rozmawiać" - powiedział.
Na uwagę, że premier będzie mógł dać mediom publicznym pieniądze z rezerwy budżetowej, na co nie będzie potrzebował zgody, Mastalerek odparł, że "myśli, że - jeśli traktujemy poważnie słowa premiera - to (on) tego nie zrobi".
Dopytywany, jakie warunki muszą być spełnione, by prezydent podpisał taką ustawę w sprawie mediów, Mastalerek powiedział, że "musimy doprowadzić do sytuacji takiej, że nie legalizujemy rzeczy zrobionych nielegalnie, tylko w taki sposób to reformujemy, żeby te media były naprawdę rzetelne".
19 grudnia Sejm podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej, wzywającą Skarb Państwa do działań naprawczych. Dzień później resort kultury poinformował, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz, jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych, odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek.
23 grudnia prezydent Duda poinformował, że zawetował przygotowaną przez nowy rząd ustawę budżetową, która przewidywała m.in. środki dla mediów publicznych na następny rok. Jak uzasadnił prezydent, jego decyzja wiązała się z "rażącym łamaniem konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa" w mediach publicznych.
Po prezydenckim wecie szef MKiDN podjął w 27 grudnia decyzję o postawieniu TVP, Polskiego Radia i PAP w stan likwidacji. Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela – podano w komunikacie MKiDN. Analogiczną decyzję minister kultury podjął 29 grudnia w stosunku do 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia, wchodzących w skład Audytorium 17. (PAP)
autorka: Wiktoria Nicałek
kw/