Literaturoznawca: Jarzębski był niesłychanie szczodry w podpowiadaniu nowych pomysłów interpretacyjnych

2024-02-26 12:13 aktualizacja: 2024-02-26, 12:25
Prof. Jerzy Jarzębski Fot. PAP/Mirosław Trembecki
Prof. Jerzy Jarzębski Fot. PAP/Mirosław Trembecki
Jerzy Jarzębski był niesłychanie szczodry w podpowiadaniu nowych pomysłów interpretacyjnych. To zawsze w nim podziwiałem – powiedział PAP literaturoznawca Janusz Margański o zmarłym 25 lutego badaczu i krytyku literatury.

"Znaliśmy się 40 lat. Obaj byliśmy uczniami wielkiego Jana Błońskiego, ale to Jerzy wprowadzał mnie w gombrowiczologię, wtajemniczał w Gombrowicza. Był również znawcą Lema i Schulza. Gdy kiełkowała w Polsce nowa literatura Jerzy przyglądał się jej z dystansem, ale również z zaangażowaniem" – powiedział PAP Janusz Margański, literaturoznawca i tłumacz. "Był wybitnym teatroznawcą i krytykiem, może jednym z najważniejszych w latach 90" – dodał.

"Jerzy był niesamowicie subtelny. W środowiskach naukowym i artystycznym, gdzie panuje hierarchia i ambicje, eksponowane często w sposób brutalny, on należał do osób najżyczliwszych. Mógłbym jeszcze wymienić tylko dwie inne osoby, które podobnie jak on były wychylone w stronę drugiego człowieka, życzliwie przyglądające się dokonaniom młodszych kolegów i ich dążeniom. Był niesłychanie szczodry, jeżeli chodziło o podpowiadanie nowych pomysłów interpretacyjnych. To zawsze w nim podziwiałem" – wspominał Margański.

"Razem należeliśmy do redaktorów wydania krytycznego dzieł zebranych Gombrowicza, w Wydawnictwie Literackim. Tak się składa, że przygotowywałem wydanie krytyczne 'Pornografii' Witolda Gombrowicza. To opracowanie zadedykowałem Jerzemu, bo miałem nadzieję, że uda mi się osobiście ofiarować mu je. Niestety nie doczekał tego, będę musiał zmienić dedykacje na 'Pamięci Jerzego Jarzębskiego'" – powiedział Margański.

Jerzy Jarzębski zmarł 25 lutego w wieku 76 lat. Badacz i krytyk współczesnej literatury polskiej, autor książek i esejów, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Studiował polonistykę i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim; na tej uczelni habilitował się w 1993 r. w zakresie literaturoznawstwa, uczył w Instytucie Filologii Polskiej UJ. Gościnnie wykładał na uczelniach w Europie, Ameryce i Azji. Był krytykiem i historykiem literatury, badaczem literatury polskiej XIX i XX wieku, autorem książek i esejów literackich, takich jak "Gra w Gombrowicza", "W Polsce, czyli wszędzie. Studia o polskiej prozie współczesnej", "Schulz", "Gombrowicz", "Wszechświat Lema", "Miasta - rzeczy - przestrzenie". Urodził się 22 sierpnia 1947 r. w Bytomiu. Był wieloletnim pracownikiem naukowym Uniwersytetu Jagiellońskiego, członkiem Komitetu Nauk o Literaturze PAN oraz zarządu Polskiego PEN Clubu. Zasiadał w jury Nagrody Literackiej Nike, Nagrody im. Witolda Gombrowicza, Nagrody Fundacji im. Kościelskich. (PAP)

Autor: Tomasz Szczerbicki

kno/