Łoboda: ponad 300 zgłoszeń do wysłuchania publicznego o aborcji

2024-05-13 13:16 aktualizacja: 2024-05-13, 19:05
 Przewodnicząca komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw w sprawie aborcji, posłanka KO Dorota Łoboda przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. fot. PAP/Albert Zawada
Przewodnicząca komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw w sprawie aborcji, posłanka KO Dorota Łoboda przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. fot. PAP/Albert Zawada
Do zaplanowanego na 16 maja wysłuchania publicznego w sprawie przepisów aborcyjnych zgłosiło się 280 osób i 20 organizacji – poinformowała PAP przewodnicząca sejmowej komisji ds. projektów ustaw aborcyjnych Dorota Łoboda.

Wysłuchanie publiczne poświęcone będzie czterem projektom ustaw o aborcji. W pierwszej połowie kwietnia posłowie w pierwszym czytaniu skierowali je do Komisji Nadzwyczajnej do Rozpatrzenia Projektów Ustaw Dotyczących Prawa do Przerywania Ciąży. Zdecydowała ona, że prace rozpocznie od zorganizowania wysłuchania opinii organizacji społecznych i obywateli na ten temat.

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Dorota Łoboda, która kieruje pracami komisji, przekazała w poniedziałek PAP, że do udziału w zaplanowanym na 16 maja wysłuchaniu zgłosiło się 27 organizacji i 280 osób.

Chęć zabrania głosu zadeklarowali zwolennicy liberalizacji prawa aborcyjnego, a także opowiadający się za zakazem przerywania ciąży.

W wysłuchaniu udział wezmą m.in.: Akcja Demokracja, Amnesty International, Strajk Kobiet, Aborcyjny Dream Team, Kongres Kobiet, Fundacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Fundacja Życie i Rodzina, Stowarzyszenie Marsz Niepodległości.

Na liście nie ma związanej ze środowiskiem Roberta Bąkiewicza Straży Narodowej. Przedstawiciele organizacji pojawili się na pierwszym posiedzeniu komisji.

"Tym razem nie zgłosili chęci udziału" – poinformowała Dorota Łoboda.

Wysłuchanie rozpocznie się w czwartek o godz. 10. w Sali Kolumnowej Sejmu. Organizacje będą miały po cztery minuty na przedstawienie stanowiska. Na wypowiedzi indywidualne przewidziano po dwie minuty. Uczestnicy będą zabierać głos w kolejności złożenia zgłoszenia.

"Wygląda na to, że rozpocznie Kaja Godek z Fundacji Życie i Rodzina" – poinformowała szefowa komisji. Nie są przewidziane wypowiedzi polityków.

"Szacujemy, że wysłuchanie potrwa 10-11 godzin" – powiedziała posłanka. Chętni do udziału w wysłuchaniu mogą też przekazać swoją opinię na piśmie, od tego też zależy, jak długo potrwa wydarzenie.

Wysłuchanie publiczne to jedna z form bezpośredniego udziału obywateli w stanowieniu prawa.

"Zależało nam na zorganizowaniu tego wysłuchania, ponieważ temat budzi ogromne zainteresowanie w społeczeństwie. Nie możemy i nie chcemy zamykać się w gronie polityków. Wysłuchanie społeczeństwa obywatelskiego w procesie stanowienia tak ważnego prawa jest naszym poselskim obowiązkiem" – podkreśliła Dorota Łoboda.

Komisja może skorzystać w dalszych pracach z uwag zgłoszonych w wysłuchaniu, ale nie ma takiego obowiązku.

Jej kolejne posiedzenie Dorota Łoboda planuje zorganizować pod koniec maja.

"Zaczniemy od projektu ustawy dekryminalizacyjnej Lewicy. Prace nad nim i każdym kolejnym projektem zajmą za każdym razem z pewnością kilka posiedzeń" – powiedziała przewodnicząca.

Po zakończeniu prac nad danym projektem ustawy komisja będzie kierować go do kolejnego czytania na forum Sejmu.

Pierwszy w kolejności projekt to propozycja Lewicy depenalizacji czynów związanych z terminacją ciąży: całkowitego wyłączenia przestępczości przerywania ciąży do 12. tygodnia za zgodą kobiety oraz wyłączenia karalności przerywania ciąży za zgodą kobiety w sytuacji ciężkiego, nieodwracalnego upośledzenia lub nieuleczalnej choroby płodu. Projekt zakłada też wykreślenie z kodeksu karnego przepis mówiący o karaniu osób, które udzielają kobiecie ciężarnej pomocy w przerwaniu ciąży.

Są też dwa projekty (Lewicy i KO) w prowadzające możliwość aborcji do 12. tygodnia z woli kobiety.

Trzecia Droga w swoim projekcie proponuje powrót do stanu sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r., czyli przywrócenie możliwości aborcji w przypadku ciężkiej wady płodu. Chce też zorganizowania referendum w sprawie przepisów aborcyjnych. (PAP)

Autorka: Anita Karwowska

kh/