Łódzki geodeta zatrzymany przez CBA. Wykradł dane nieruchomości

2024-05-15 10:38 aktualizacja: 2024-05-15, 14:52
Mężczyzna, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/Andrzej Wiktor/Archiwum
Mężczyzna, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/Andrzej Wiktor/Archiwum
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało pracownika Łódzkiego Ośrodka Geodezji pod zarzutem, że nielegalnie pozyskał, a następnie sprzedał bądź usiłował sprzedać bazy danych łódzkich nieruchomości. Na wniosek prokuratury podejrzany został aresztowany.

Z ustaleń śledztwa prowadzonego przez CBA pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Łodzi wynika, że w latach 2021-2023 urzędnik Łódzkiego Ośrodka Geodezji nielegalnie pozyskiwał i przekazywał m.in. firmom z branży nieruchomości numery ksiąg wieczystych, numery działek i adresy nieruchomości ze wszystkich obrębów geodezyjnych w Łodzi. Baza mogła zawierać nawet 200 tys. wpisów.

Mężczyzna usłyszał zarzuty przyjęcia korzyści majątkowej w związku z pełnieniem funkcji publicznej i na wniosek Prokuratury Okręgowej w Łodzi decyzją Sądu Rejonowego Łódź-Śródmieście został aresztowany.

Według CBA wykradzione z baz informacje mężczyzna sprzedawał m.in. podmiotom gospodarczym działającym w branży nieruchomości. Wystawiał tez nielegalnie wypisy z rejestru nieruchomości.

"W zamian otrzymywał korzyści majątkowe, a także gratyfikacje w postaci alkoholu i kart podarunkowych" – poinformowała Delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Łodzi.

CBA poinformowała, że śledztwo w sprawie nadużyć i przyjmowania korzyści majątkowych jest wielowątkowe, a sprawa jest rozwojowa.

"To także kolejna realizacja w ramach prowadzonego śledztwa. Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego z Łodzi przeprowadzili czynności procesowe wobec kilkunastu osób, które miały związek ze sprawą. We współpracy z funkcjonariuszami delegatur CBA z Warszawy, Białegostoku, Lublina i Poznania przeprowadzono przeszukania miejsc ich zamieszkania oraz zatrudnienia" – ujawniła CBA.

W trakcie czynności śledczych zabezpieczono nośniki danych, dokumentację papierową i elektroniczną, przejęto też 600 tys. złotych w gotówce i 300 sztuk opakowań substancji farmaceutycznych niewiadomego pochodzenia i składu chemicznego. Wartość zabezpieczonego mienia szacowana jest na ok. 800 tys. zł. 

 

Autor: Marek Juśkiewicz

sma/