O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Łukasz Rzepecki: wierzę, że PiS, PSL i Konfederacji uda się wystawić jednego kandydata na prezydenta

Wierzę, że liderom PiS, PSL i Konfederacji uda się porozumieć i że będzie wystawiony jeden kandydat; taki stuprocentowo wygrałby wybory prezydenckie - powiedział w niedzielę doradca prezydenta RP Łukasz Rzepecki.

Rzepecki: wierzę, że PiS, PSL i Konfederacji uda się wystawić jednego kandydata na prezydenta. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Rzepecki: wierzę, że PiS, PSL i Konfederacji uda się wystawić jednego kandydata na prezydenta. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Doradca prezydenta Andrzeja Dudy Łukasz Rzepecki ocenił w niedzielę w Radiu Zet, że w przyszłorocznych wyborach prezydenckich "potrzebny jest kandydat centro-prawicowy, kandydat polskich spraw". W jego opinii w tej sprawie mogą porozumieć się PiS, PSL i Konfederacja. "Wierzę w mądrość liderów, pana prezesa Kaczyńskiego, pana wicepremiera Kosiniaka-Kamysza i prezesa Mentzena, że uda im się porozumieć i że będzie wystawiony jeden kandydat koalicji polskich spraw" - powiedział.

Więcej

Radosław Sikorski. Fot. PAP/Paweł Jaskółka

"To będzie rzeźnia". Sikorski o nadchodzącej kampanii wyborczej

Doradca skomentował także chęć kandydowania marszałka Sejmu Szymona Hołowni i poparcie udzielone mu przez wicepremiera, szefa MON i prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, z którym marszałek wspólnie przewodzi Trzeciej Drodze. "Pan premier Kosiniak-Kamysz widzi, co się dzieje, i wie, że projekt marszałka Hołowni nie jest trafiony, tak jak nie był trafiony w 2020 roku" - ocenił Rzepecki. "Szymon Hołownia, ogłaszając kandydaturę, starał się ruchem wyprzedzającym wejść do gry medialnej - nie udało się" - stwierdził.

Rzepecki odniósł się również do sobotniego sondażu, który premier Donald Tusk zamieścił na swoich mediach społecznościowych oraz do odbywających się 12 listopada prawyborów w Koalicji Obywatelskiej. O kandydaturę walczą w nich szef MSZ Radosław Sikorski oraz prezydent Warszawy, wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski.

Rzepecki ocenił, że te prawybory to "projekt na osłabienie Rafała Trzaskowskiego przez premiera Donalda Tuska". "Premier Tusk jest sprawny w social mediach i próbuje wykreować, że coś robi, a tak naprawdę nie robi nic dla Polaków, także w kwestii powodziowych. Dzisiaj największe stacje zajmują się prawyborami" - powiedział.

Wybory prezydenckie odbędą się wiosną przyszłego roku. Andrzej Duda kończy drugą i ostatnią kadencję w sierpniu 2025 r. Na ten moment chęć wystartowania w wyborach ogłosili marszałek Sejmu Szymon Hołownia, Sławomir Mentzen (Konfederacja) oraz poseł Marek Jakubiak (Wolni Republikanie). (PAP)

nl/ aba/gn/

Zobacz także

  • Uczestnik wyborów wrzuca głos do urny Fot. PAP/Tomasz Gzell

    Kalendarz wyborów prezydenckich. Co i kiedy zrobić, aby głosować nie w swoim okręgu [INFOGRAFIKA]

  • Debatę w Końskich transmitowały TVP, TVN i Polsat	Fot. PAP/Adam Kumorowicz

    TVP o debacie w Końskich: jedynym kosztem wynagrodzenie prowadzącej oraz wydawcy

  • Posiedzenie rządu, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/Paweł Supernak

    Sugestie o rosnącej pozycji jednego z ministrów. Miałby zostać "superministrem"

  • Kandydat partii Razem na prezydenta Adrian Zandberg. Fot. PAP/	Marian Zubrzycki

    Adrian Zandberg: proponuję podniesienie nakładów na służbę zdrowia do 8 proc. PKB

Serwisy ogólnodostępne PAP