O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Macron o Strefie Gazy: nie ma rozwiązania militarnego, trzeba wznowić negocjacje

Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył w środę, że na terenie Strefy Gazy "nie będzie rozwiązania militarnego", a ostatnie wznowienie ataków izraelskich na to terytorium jest "dramatycznym" krokiem wstecz. Macron mówił o tym przyjmując w Paryżu króla Jordanii Abdullaha II.

Zniszczenia w Strefie Gazy, fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER
Zniszczenia w Strefie Gazy, fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Obaj przywódcy wypowiadali się przed rozmowami w Pałacu Elizejskim. "Konieczne jest natychmiastowe przerwanie walk i rozpoczęcie w dobrej wierze rozmów pod auspicjami amerykańskimi" - oświadczył Macron. Jak dodał, Francja wzywa zarówno do "trwałego przerwania walk", jak i do "uwolnienia wszystkich zakładników", przetrzymywanych przez palestyńską organizację terrorystyczną Hamas.

Więcej

Benjamin Netanjahu. Fot. PAP/EPA/Yair Sagi/POOL

Netanjahu: to dopiero początek nowych nalotów na Strefę Gazy

Francuski prezydent podkreślił, że plan dla Strefy Gazy, przedstawiony przez państwa arabskie, zawiera elementy dotyczące zagwarantowania bezpieczeństwa i powołania nowej administracji, której - jak zastrzegł - nie może tworzyć Hamas. Macron powiedział, że istnieje już "zaczyn nowej architektury bezpieczeństwa" w regionie, ale "brakuje jednego elementu w tej nadzwyczaj złożonej całości" - jest nim "państwo palestyńskie".

Król Abdullah II nazwał wznowienie ataków izraelskich "wyjątkowo niebezpiecznym" momentem, pogarszającym jeszcze bardziej "katastrofalną sytuację humanitarną". Wezwał wspólnotę międzynarodową do "niezwłocznego" działania na rzecz przywrócenia rozejmu. Skrytykował też "blokadę" dostarczania do Strefy Gazy wody i elektryczności, podkreślając, że jest to "narażeniem na niebezpieczeństwo" ludności Strefy Gazy, już "nadzwyczaj zagrożonej".

Więcej

Strefa Gazy. Fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER

USA i Izrael chcą przesiedlić mieszkańców Strefy Gazy do Syrii

Zawieszenie broni między Izraelem a Hamasem załamało się we wtorek rano, gdy armia izraelska przeprowadziła dziesiątki ataków w całej Strefie Gazy. Premier Benjamin Netanjahu uzasadnił je "wielokrotną odmową" uwolnienia izraelskich zakładników przez Hamas. W nocy z wtorku na środę w atakach na Strefę Gazy zginęło co najmniej 14 osób. Izraelskie siły zbrojne oświadczyły, że przeprowadziły nową falę ataków na cele terrorystów z powietrza i z morza. Armia wydała też nowe nakazy ewakuacji dla palestyńskiej ludności cywilnej.

 

Z Paryża Anna Wróbel (PAP)

awl/ mal/ sma/

Zobacz także

  • Jerozolima, Stare Miasto. Fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI
    Specjalnie dla PAP

    "Wojna zniszczyła turystykę, jest gorzej niż w pandemii". Sprzedawcy z jerozolimskiego Starego Miasta o kryzysie

  • Gruzy w mieście Rafah w Strefie Gazy. Fot. EPA/MOHAMMED SABER

    Śmierć ratowników w Strefie Gazy. Jest komentarz izraelskiej armii

  • Plac św. Piotra w Watykanie. Fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

    Watykan komentuje sytuację na Ukrainie. Padły słowa o nieludzkim postępowaniu

  • Strefa Gazy po ataku Izraela. Fot. PAP/EPA/HAITHAM IMAD

    ONZ: kryzys humanitarny w Strefie Gazy najgorszy od wybuchu wojny [WIDEO]

Serwisy ogólnodostępne PAP