Małgorzata Paprocka: działania ws. prokuratora krajowego to daleko idące obejście przepisów

2024-01-19 08:06 aktualizacja: 2024-01-20, 14:50
Małgorzata Paprocka . Fot. PAP/Archiwum Kalbar
Małgorzata Paprocka . Fot. PAP/Archiwum Kalbar
Zmiana na stanowisku Prokuratora Krajowego to próba daleko idącego obejścia obowiązujących przepisów. Uznanie, że Dariusz Barski nigdy nie objął tej funkcji pociąga za sobą możliwość podważenia wszystkich decyzji procesowych - mówiła w Studiu PAP minister w KPRP Małgorzata Paprocka.

Paprocka w piątek w Studiu PAP - odnosząc się do decyzji ws. zmiany na stanowisku Prokuratora Krajowego - oceniła, że to "próby daleko idącego obejścia obowiązujących przepisów, wkroczenia pana ministra (sprawiedliwości Adama) Bodnara w tę sprawę na podstawie wydumanej koncepcji, że pan Dariusz Barski nigdy tej funkcji nie podjął".

Zdaniem prezydenckiej minister takie stanowisko pociąga za sobą możliwość podważenia wszystkich decyzji procesowych, które prokurator Barski podejmował w ciągu dwóch lat.

"Nie możemy dopuszczać do tak poważnych konsekwencji dla działania wymiaru sprawiedliwości, jak możliwość podważania chociażby aresztów czy aktów oskarżenia kierowanych przez prokuraturę. Mówmy poważnie, jakie są konsekwencje takiego igrania z prawem. Pan prezydent mówi jasno: 'wygraliście państwo wybory, macie prawo wprowadzać zmiany, ale róbcie to w zgodnie z obowiązującymi przepisami' " - przypomniała.

Pytana o zapowiadane przez Bodnara przeprowadzenie otwartego konkursu na stanowisko nowego Prokuratora Krajowego odpowiedziała, że obowiązująca ustawa – Prawo o prokuraturze nie przewiduje formuły konkursowej.

"Dzisiaj zgodnie z prawem Prokuratora Krajowego powołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek Prokuratora Generalnego po zasięgnięciu opinii prezydenta" - zaznaczyła.

Dopytywana, oceniła, że nie wyklucza możliwości wyłaniania kandydatów na Prokuratora Krajowego przy udziale prokuratorów w procedurze konkursowej, jednak podkreśliła, że wymaga to zmiany ustawy.

"Można o tym rozmawiać" - dodała.

W piątek resort sprawiedliwości poinformował, że minister sprawiedliwości-prokurator generalny Adam Bodnar w czasie spotkania z prokuratorem krajowym Dariuszem Barskim wręczył mu dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby czynnej 16 lutego 2022 r. "zostało dokonane z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołało skutków prawnych". Resort sprawiedliwości poinformował, że na mocy decyzji premiera pełniącym obowiązki prokuratora krajowego został prok. Jacek Bilewicz.

Minister Bodnar mówił w poniedziałek, że pełniący obowiązki prokuratora krajowego Jacek Bilewicz ma sprawować tę funkcję przez dwa miesiące, po to, żeby "w tym czasie przeprowadzić otwarty konkurs" na to stanowisko.

W poniedziałek Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek ws. sporu kompetencyjnego pomiędzy Prezydentem RP a premierem i Prokuratorem Generalnym. Prezydent oraz politycy PiS twierdzą, że prokuratorem krajowym nadal jest Dariusz Barski, z kolei minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar i koalicja rządząca uważają, że Barski nigdy nie objął skutecznie swojej funkcji, a pełniącym obowiązki prokuratora krajowego jest wyznaczony przez premiera Jacek Bilewicz. (PAP)

Autor: Adrian Kowarzyk

jc/