Marszałek Sejmu: we wtorek Sejm ma zająć się uchwałą dotyczącą sytuacji w mediach publicznych

2023-12-19 11:48 aktualizacja: 2023-12-19, 15:48
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia, fot. PAP/Marcin Obara
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia, fot. PAP/Marcin Obara
Sejm przed godz. 15 zajął się w pierwszym czytaniu poselskim projektem uchwały ws. przywrócenia ładu oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz PAP. Projekt wpłynął do Sejmu we wtorek.

Hołownia poinformował na briefingu w Sejmie, że w porządku posiedzenia mają znaleźć się trzy uchwały Sejmu.

Jedna z nich to uchwała o powołaniu kolejnej komisji śledczej. "To będzie komisja, która ma wyjaśnić skandal związany z polskimi wizami. Jeśli pozwoli czas i sprawnie byśmy procedowali, to myślę, że jesteśmy w stanie powołać również skład tej komisji" - powiedział marszałek. "Do czwartku możemy wyjść z Sejmu z kolejną działającą komisją śledczą" - wskazał.

Kolejna uchwała, która znajdzie się w porządku obrad Sejmu to uchwała dotycząca sytuacji w mediach publicznych i kolejna - dotycząca KRS.

"To uchwały, a nie ustawy, a więc są to opinie Sejmu, apele Sejmu - w mojej ocenie są tak ważne i dotyczą tak ważnych spraw (...), że namysł nad nimi powinien odbyć się na sali plenarnej, nie w komisji. Dlatego pierwsze czytanie tych uchwał odbędzie się na posiedzeniu plenarnym" - podkreślił Hołownia.

"Dzisiaj zajmiemy się najprawdopodobniej - jeśli taka będzie wola Sejmu - uchwałą dotyczącą sytuacji w mediach publicznych, jutro - m.in. uchwałą o KRS" - poinformował.

Zauważył że na razie jest to jego propozycja jako marszałka Sejmu. "Ona będzie dyskutowana na prezydium, spodziewam się być może protestów na konwencie. W takich sytuacjach kiedy jest spór, rozstrzyga sala plenarna" - przypomniał Hołownia.

Do Sejmu wpłynęły poselskie projekty uchwał: ws. "usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego w kontekście pozycji ustrojowej oraz funkcji Krajowej Rady Sądownictwa w demokratycznym państwie prawnym", a także ws. przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz PAP.

Hołownia: uchwała nie jest ustawą, jest opinią Sejmu

Uchwała nie jest ustawą, uchwała jest opinią Sejmu w jakiejś sprawie, jest apelem Sejmu, który może skierować, natomiast ona nie rodzi takich skutków prawnych jakie rodzą ustawy - powiedział Hołownia, pytany o projekt uchwały dot. mediów publicznych.

Hołownia pytany o ten projekt na wtorkowej konferencji prasowej zwrócił uwagę, że w Polsce mamy bardzo różne zdania, co do kondycji mediów publicznych, co do sytuacji z Radą Mediów Narodowych.

"My tu niczego nie wymyślamy na nowo, my po prostu chcemy porozmawiać o tym tutaj, na forum Sejmu, a więc nasze działania w stosunku do Rady Mediów Narodowych ograniczą się do tego, co zapiszemy w tej uchwale, którą dzisiaj przyjmiemy lub nie przyjmiemy w Sejmie" - podkreślił marszałek Sejmu.

W jego ocenie, projekt tej uchwały "wyraża istotę wątpliwości, jakie mamy co, do funkcjonowania Rady Mediów Narodowych". "Jest tam jasne odwołanie do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2016 roku, który zastanawia się jak to jest możliwe, że skoro Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji odpowiada za ten proces, to tworzy się jeszcze jakieś ciało pośrednie, które będzie teraz miało wpływ na - de facto - bypassowanie kompetencji Krajowej Rady" - zaznaczył Hołownia.

"Jeżeli pytacie państwo, jaka jest moc tej uchwały, powiedziałem to i powtórzę raz jeszcze - uchwała nie jest ustawą. Uchwała jest opinią Sejmu w jakiejś sprawie. Uchwała jest apelem Sejmu, który Sejm może skierować, natomiast ona nie rodzi takich skutków prawnych, jakie rodzą ustawy" - powiedział marszałek Sejmu.

Zwrócił uwagę, że "w tym projekcie jest zawarte zobowiązanie Sejmu do tego, żeby ustawowo uregulować kwestie, które zostały popsute za rządów PiS, jeżeli chodzi o stosunek do mediów publicznych. "I to zobowiązanie, jeżeli uchwała zostanie przyjęta przez Sejm. będzie traktowane bardzo poważnie" - dodał Hołownia.

Podkreślił, iż spodziewa się gorącej dyskusji w tej sprawie. "Tę sprawę trzeba rozwiązać, a Sejm może to zrobić właśnie w taki sposób wyrażając swoją opinię, apelując, żeby zrobić z tym porządek i deklarując co sam zrobi, żeby zrobić z tą sprawą porządek" - powiedział marszałek Sejmu.

Marszałek Sejmu o projekcie uchwały ws. KRS: jest opinią i apelem. Nie mamy wszystkich narzędzi do naprawy sytuacji

Projekt uchwały dotyczący KRS jest opinią i apelem. Nie mamy wszystkich narzędzi do naprawy sytuacji, natomiast w jasny sposób dajemy wyraz temu, co w naszej ocenie powinno być zrobione - powiedział Hołownia.

Do Sejmu wpłynął poselski projekt uchwały ws. usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego w kontekście pozycji ustrojowej oraz funkcji Krajowej Rady Sądownictwa w demokratycznym państwie prawnym. Projekt został złożony przez grupę posłów KO, PSL-TD, Polski 2050-TD oraz Lewicy. Na przedstawiciela wnioskodawców wyznaczono posła PSL-TD Krzysztofa Paszyka.

Marszałek Sejmu pytany o projekt uchwałę wskazał, że jest on "opinią i apelem":

"Ten projekt uchwały o KRS jasno wskazuje zobowiązania Sejmu do naprawienia tego w taki sposób, w jaki będzie to możliwe przy użyciu narzędzi, które Sejm ma do dyspozycji. Nie wzywa do żadnej wendety, do żadnej zemsty, do rozganiania kogokolwiek gdziekolwiek, ona po prostu mówi: słuchajcie od tego jesteśmy Sejmem, dlatego nas ludzie wybrali, żebyśmy mówili, jak jest"

Zaznaczył, że "nie mamy wszystkich narzędzi do naprawy tej sytuacji", natomiast "w jasny sposób dajemy wyraz temu, co w naszej ocenie powinno być zrobione".

W projekcie uchwały napisano m.in., że "trzy uchwały Sejmu z 2018, 2021 i 2022 r. ws. wyboru sędziów - członków Krajowej Rady Sądownictwa zostały podjęte z rażącym naruszeniem Konstytucji RP". Projekt wzywa członków KRS wybranych wbrew konstytucji do zaprzestania działalności w Radzie.

(PAP)

Autorki: Agata Zbieg, Katarzyna Krzykowska, Edyta Roś, Daria Al Shehabi

jos/