Nowe muzeum powstania wybudowane zostanie w Poznaniu, ma być gotowe do grudnia 2026 r. Kamień węgielny pod nową siedzibę Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 ma być wmurowany w lutym.
Generalnym wykonawcą inwestycji o wartości 256 mln zł brutto jest firma Adamietz. Budowę współfinansują samorząd województwa wielkopolskiego i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak powiedział PAP, że po rozpoczęciu budowy ruszy też emisja cegiełek. Dzięki nim wszystkie zainteresowane osoby i podmioty będą mogły włączyć się w realizację tego ważnego dla Wielkopolski i Wielkopolan przedsięwzięcia.
"Nie będziemy z tym za bardzo zwlekać, zależy nam jednak, żeby inwestycja ruszyła. Kiedy wszyscy będą mieli dowód na to, że to muzeum się rzeczywiście buduje, wtedy będzie właściwy moment, żeby mówić o cegiełkach” – powiedział.
Przygotowywane są projekty cegiełek. Ustalane są też nominały, za jakie będzie można je kupić.
Woźniak zauważył, że już wcześniej, zanim udało się dopiąć budżet inwestycji, wiele wielkopolskich samorządów deklarowało, że chciałoby się włączyć w finansowanie budowy muzeum. "Myślę, że po akcji cegiełkowej zwrócimy się do samorządów, żeby takie deklaracje odebrać. Sądzę, że stanie się to już po wyborach samorządowych. To wtedy będzie taki moment, kiedy zapytamy: czy chcecie razem z nami być wśród budowniczych, wśród mecenasów tego projektu. Nowe samorządy będą mogły sobie zaplanować takie wsparcie” – powiedział.
Dodał że, inaczej niż w przypadku cegiełek dla indywidualnych nabywców, tu nie będzie raczej wyznaczania konkretnych kwot – każdy samorząd będzie mógł sam oszacować, w jakiej skali będzie chciał się włączyć w budowę.
Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Przemysław Terlecki powiedział PAP, że istotnym elementem realizacji inwestycji od samego początku było uspołecznienie budowy nowej siedziby muzeum powstania. "Dzięki tej akcji cegiełkowej będziemy chcieli tworzyć i rozwijać społeczność wokół muzeum. Wyemitowane cegiełki będą miały wartość historyczną, kolekcjonerską, sentymentalną, oczywiście przysporzą też pieniędzy na budowę. Pierwszy krok już wykonaliśmy: cegiełkami były bilety na grudniowy koncert "Wielkopolska GRA! dla muzeum" z okazji 105. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego" - powiedział PAP Terlecki.
Nowoczesny obiekt wraz z wystawą stałą o powierzchni 3 tys. mkw. zostanie wybudowany w sąsiedztwie Wzgórza św. Wojciecha. Muzeum składać się będzie z czterech budynków i części podziemnej, w której będzie wystawa stała. Gotowe muzeum chętni odwiedzą w grudniu 2026 roku.
Ekspozycja nie tylko przedstawi przebieg samego czynu zbrojnego, ale także pokaże, co było wcześniej oraz jakie były skutki i następstwa victorii wielkopolskiej. Opowiadana w nowym muzeum historia będzie doprowadzona do dziś.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Za dzień jego zakończenia uznaje się 16 lutego 1919 r., kiedy to Niemcy i państwa ententy podpisały rozejm w Trewirze. Do nowego rozejmu dodano korzystne dla Polski postanowienia dotyczące zakończenia konfliktu polsko-niemieckiego, w szczególności powstania wielkopolskiego.
Ostatecznie przynależność Wielkopolski do Rzeczypospolitej potwierdził zawarty 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
nl/