Marta Miączyńska wiceprzewodniczącą Rady EMBO

2024-06-10 13:07 aktualizacja: 2024-06-10, 13:08
Prof. Marta Miączyńska. Fot. PAP/	Leszek Szymański
Prof. Marta Miączyńska. Fot. PAP/ Leszek Szymański
Prof. Marta Miączyńska została wiceprzewodniczącą Rady EMBO - Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej. To jedna z bardziej rozpoznawalnych organizacji międzynarodowych, promujących doskonałość w naukach o życiu i wspierających badaczy w rozwoju ich kariery.

Prof. Marta Miączyńska, członkini EMBO od 2017 roku, jest dyrektorką Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, gdzie kieruje Laboratorium Biologii Komórki.

Przewodniczącą Rady EMBO zostanie z kolei prof. Maria Rescigno, prorektorka ds. badań na Uniwersytecie Humanitas w Mediolanie oraz wicedyrektor naukowa i liderka grupy w Humanitas Research Hospital.

Prof. Miączyńska - cytowana w komunikacie MIBMiK - skomentowała: "Jestem zaszczycona, że mogę objąć stanowisko wiceprzewodniczącej Rady EMBO i cieszę się z możliwości współpracy z Marią Rescigno oraz wszystkimi kolegami i koleżankami z Rady. Jestem przekonana, że razem będziemy promować doskonałość w badaniach i wspierać utalentowanych naukowców, zgodnie z wartościami EMBO. W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie, EMBO powinno pozostać organizacją, która jednoczy badaczy i promuje nauki o życiu".

Rada EMBO podczas posiedzenia potwierdziła również wybór nowego sekretarza generalnego EMBO. Pozostał nim Paul Nurse, członek EMBO od 1987 roku, dyrektor generalny Francis Crick Institute w Londynie.

EMBO to organizacja promująca doskonałość w naukach o życiu w Europie i poza nią. Główne cele organizacji to wspieranie utalentowanych badaczy na wszystkich etapach kariery, stymulowanie wymiany informacji naukowej oraz pomoc w budowaniu środowiska badawczego, w którym naukowcy mogą osiągać najlepsze wyniki.

EMBO pomaga młodym naukowcom w rozwoju ich badań, promowaniu międzynarodowej reputacji oraz zapewnieniu mobilności. Kursy, warsztaty, wykłady oraz publikacje EMBO Press skupiają się na aktualnych badaniach i oferują podnoszenie kwalifikacji, w celu utrzymania wysokich standardów doskonałości w praktyce badawczej. EMBO kształtuje politykę naukową, pozyskując opinie i informacje zwrotne od międzynarodowej społeczności naukowej oraz śledząc najnowsze trendy w nauce. Więcej informacji: www.embo.org

Więcej informacji o Radzie EMBO i wszystkich obecnych członkach można znaleźć pod adresem: https://www.embo.org/about-embo/leadership-and-governance/council/ (PAP)

PAP Nauka w Polsce

gn/