Premier Mateusz Morawiecki przed południem wygłosił w Sejmie expose.
Później na Facebooku napisał: "Jakim państwem powinna być Polska? Kim chcemy być w przyszłości? Podmiotem czy przedmiotem historii? Jak dostosować się do radykalnie zmieniającego się świata, wstrząsów geopolitycznych, przemian społecznych, gospodarczych i technologicznych? Jak ochronić polskie rodziny i zbudować bezpieczną przyszłość dla naszych dzieci? Jak powinna wyglądać rola Polski w świecie i Unii Europejskiej? Jak wykorzystać kulturę i rewolucję cyfrową, by zwiększyć nasz potencjał jako państwa? O tym wszystkim mówiłem podczas dzisiejszego expose w Sejm Rzeczypospolitej Polskiej".
Według premiera, nie ma sensu pisać o wszystkich wielkich planach, wizjach i projektach, które jego rząd i Prawo i Sprawiedliwość, sfinalizowały przez osiem ostatnich lat dla Polski. "Jedno jest pewne - nasze dzieło nie zostało zakończone. Wręcz przeciwnie - na kolejne lata mamy wielkie, ambitne plany dla Polski! I będziemy robić wszystko, by je zrealizować!" - zapewnił szef rządu.
Jak dodał, żeby "budować lepszą politykę i bezpieczną, bogatą przyszłość Rzeczypospolitej musimy zakończyć wojnę polsko-polską!".
"Wzywam do tego nas wszystkich. Siebie i Was. Polityków, dziennikarzy, posłanki i posłów, byłych i przyszłych ministrów, komentujących i internautów. Skończmy z tą wojną! Zasługujemy na więcej! Wybierzmy dialog, szukajmy tego, co nas łączy. Tylko odrzucając skrajny konflikt możemy przetrzeć nowe ścieżki rozwoju!" - podkreślił Morawiecki.
"Dziękując za zaszczyt bycia Waszym premierem przez ostatnich 6 lat obiecuję, że będę nadal pracował, by z naszych wspólnych ambicji, współpracy i marzeń powstała najlepsza Polska. Polska, na którą zasługują kolejne pokolenia i z której będziemy dumni!" - podsumował.
Przed godz. 13 zakończyła się sejmowa debata nad expose premiera Morawieckiego i posłowie przeszli do zadawania pytań szefowi rządu. Zgodnie z wcześniej publikowanym harmonogramem poniedziałkowego posiedzenia, na godz. 15 zaplanowano głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Morawieckiego. Jeśli rząd nie uzyska wotum zaufania - a klub PiS ma 191 posłów, co nie daje większości - inicjatywę ws. wyboru premiera i rządu przejmie Sejm.
Większość, 248 posłów, ma koalicja KO, Trzeciej Drogi i Lewicy, a jej kandydatem na premiera jest Donald Tusk. (PAP)
Autor: Rafał Białkowski
jos/