O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Ścięcie Śmierci - barwna tradycja na zakończenie karnawału

W przeddzień Środy Popielcowej mieszkańcy Jedlińska (Mazowieckie) od rana żegnają karnawał. Na ulice wychodzą przebierańcy - tzw. kusaki. Po południu na rynku odbywa się Ścięcie Śmierci – jedyne tego rodzaju widowisko obrzędowe w Polsce. We wszystkie role wcielają się miejscowi mężczyźni.

Widowisko „Ścięcie Śmierci” na koniec karnawału w Jedlińsku Fot. PAP/Piotr Polak
Widowisko „Ścięcie Śmierci” na koniec karnawału w Jedlińsku Fot. PAP/Piotr Polak

W tzw. kusy wtorek Jedlińsk ożywa i bawi się cały dzień. Najpierw wójt gminy symbolicznie przekazuje władzę dawnym włodarzom tej miejscowości. W barwnym korowodzie podążają na rynek przebrani mieszkańcy. Prowadzi ich Rak z herbu Jedlińska. Tuż za nimi idą Burmistrz, Wójt, Kat, a następnie prosty lud: para młodych, wiejskie kobiety, cyganki, niedźwiedź i diablęta z kołatkami.

Więcej

Zobacz galerię (6)
Bitwa na pomarańcze w Ivrea Fot. PAP/EPA/JESSICA PASQUALON

Bitwa na pomarańcze - kulminacja karnawału w Piemoncie

W godzinach popołudniowych na rynek przychodzą tłumy, by jak co roku obejrzeć kultywowany w Jedlińsku od lat obrzęd ludowy o nazwie Ścięcie Śmierci. Widowisko oparte jest na wierszowanym XIX-wiecznym opisie, którego autorem był ks. Jan Kloczkowski, proboszcz Jedlińska. "To dla nas wieloletnia tradycja i znak rozpoznawczy Jedlińska" – podkreśla burmistrz gminy Kamil Dziewierz.

W spektaklu grają miejscowi mężczyźni. Wielu z nich od lat wciela się w te same role. Czasem przechodzą one z pokolenia na pokolenie.

Egzekucja śmierci

Widowisko zaczyna się od pojmania Śmierci, która „upiła się w kusaki i kosę zgubiła”. Bezbronna i skrępowana sznurami kostucha staje przed sądem. "Oddamy cię pod miecz, pójdziesz ze świata precz" - recytują aktorzy. "Za te wszystkie krzywdy, które ludziom czyni, ta rodu ludzkiego straszna zabójczyni!" - wykrzykują mieszczanie. "Za te zbrodnie liczne, za te rozbójstwa rozliczne. My, sąd, wyrok wydajemy, w imię Boga, Ojca, Syna na śmierć ją skazujemy" - pada wyrok, a zaraz po nim, ku uciesze tłumu, wkracza na scenę ubrany w purpurowy strój kat i wykonuje egzekucję.

Więcej

Zobacz galerię (8)
Karnawał w Wenecji Fot. PAP/EPA/ANDREA MEROLA

Włoski karnawał kwitnie, a z nim turystyka

Dzieje Jedlińska sięgają I połowy XVI wieku. W 1530 roku Mikołaj Jedliński, dziedzic obszernych włości tworzących dziś parafię Jedlińsk, uzyskał od króla Zygmunta Starego pozwolenie na założenie miasta na prawie magdeburskim. Miasto uzyskało tzw. prawo miecza, na mocy którego ścinano przestępców podczas publicznych egzekucji. Pamiątką po nim jest prawdopodobnie zwyczaj obrzędowego ścinania Śmierci. (PAP)

ilp/ miś/ know/

Zobacz także

  • Bitwa na pomarańcze w Ivrea Fot. PAP/EPA/JESSICA PASQUALON

    Bitwa na pomarańcze - kulminacja karnawału w Piemoncie

  • Karnawał w Wenecji Fot. PAP/EPA/ANDREA MEROLA

    Włoski karnawał kwitnie, a z nim turystyka

  • Fot. PAP/Marian Zubrzycki

    Słodkie pożegnanie karnawału. 27 lutego obchodzimy tłusty czwartek [WIDEO]

  • Karnawał w Wenecji (zdjęcie ilustracyjne) Fot. ANDREA MEROLA/PAP/EPA

    W walentynkowy wieczór rozpoczął się karnawał w Wenecji

Serwisy ogólnodostępne PAP