"GW" przypomniała, że KRRiT przyspieszyła swoje posiedzenie w tej sprawie o kilka dni i w piątek zdecydowała o przyznaniu koncesji m.in. dla TV Republika Tomasza Sakiewicza i telewizji wPolsce24, związanej ze środowiskiem braci Karnowskich.
To koncesja na 10 lat i na rozpowszechnianie programu telewizyjnego o charakterze wyspecjalizowanym w ogólnopolskim multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej MUX-8". Na tym multipleksie teraz nadają: Nowa TV, WP, Zoom TV, Metro i ViDoc TV.
"GW" zaznaczyła, że wniosek poparli członkowie Rady związani z poprzednim obozem władzy: Maciej Świrski, Agnieszka Glapiak, Marzena Paczuska i Hanna Karp. Udziału w głosowaniu nie wziął prof. Tadeusz Kowalski, który do Rady trafił z rekomendacji Senatu będącego wówczas w opozycji do PiS.
W ocenie prof. Kowalskiego podjęcie decyzji nastąpiło "z naruszeniem zasady dochowania należytej staranności wynikającej z braku wystarczającej informacji o wnioskodawcach i zignorowaniu niektórych opinii ekonomicznych".
Powołując się na Wirtualnemedia.pl "GW" podała, że będą pewnie dwie skargi na piątkową decyzję Rady. "W konkursie przepadły bowiem dwa wnioski: węgierskiej stacji TV2 Média powstałej w 1997 r., która chciała uruchomić w Polsce kanał rozrywkowo-lifestylowy oraz wniosek Grupy MWE Networks proponującej kanał walczący z fake newsami i dezinformacją" - wyjaśniono.
"Na pewno się będziemy odwoływać" – powiedział cytowany przez "GW" Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE Networks.
Spółka TV2 Media nie podjęła jeszcze decyzji.
"TV Republika zyskała ogromną widownię, gdy w grudniu zeszłego roku zmieniły się władze TVP. Bartłomiej Sienkiewicz, ówczesny minister kultury, wymienił zarządy spółek medialnych. Przez jeden dzień nie było "Wiadomości" TVP1, potem pojawił się nowy program informacyjny "19.30". A TVP Info zamilkło nawet na dziewięć dni, bo pracownicy m.in. "Wiadomości" blokowali studio" - czytamy w "GW". (PAP)
kgr/