O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Mentzen apeluje do MSZ o reakcję ws. słów ukraińskiego historyka

Kandydat Konfederacji na prezydenta Sławomir Mentzen zaapelował w środę do Ministerstwa Spraw Zagranicznych o reakcję na słowa ukraińskiego historyka, który, zdaniem Mentzena, zagroził mu śmiercią w odpowiedzi na jego nagranie dot. ukraińskiego nacjonalisty Stepana Bandery.

Sławomir Mentzen, fot. PAP/Marian Zubrzycki
Sławomir Mentzen, fot. PAP/Marian Zubrzycki

Mentzen opublikował we wtorek na platformie X nagranie, na którym, znajdując się we Lwowie pod pomnikiem Stepana Bandery, przekonuje, że Ukraińcy jak najszybciej muszą zakończyć kult zbrodniarza. Bandera ponosi odpowiedzialność za zorganizowanie ludobójstwa Polaków na Wołyniu.

Do nagrania Mentzena odniósł się na portalu X ukraiński dziennikarz i historyk Wachtang Kipiani.

"Polski kandydat na prezydenta Mentzen, znany z deklaracji sprzed kilku lat - "nie chcemy Żydów, homoseksualistów, aborcji, podatków i Unii Europejskiej" przyjechał do Lwowa i nagrał filmik pod pomnikiem Stepana Bandery. Oskarżył szefa OUN o "zabicie stu tysięcy Polaków". Ten drań marzy o chwale Pierackiego. "Możemy to powtórzyć" - napisał Kipiani. Bronisław Pieracki był polskim politykiem, w latach 1931-1934 ministrem spraw wewnętrznych, który w 1934 r. został zamordowany przez członka OUN.

Zdaniem Mentzena, Kipiani grozi mu śmiercią. Kandydat Konfederacji zauważył w środę w swoim wpisie, że ukraiński historyk uhonorowany został odznaczeniem im. Bandery, a także Medalem Wdzięczności Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

"Ukraińcy grożąc śmiercią polskiemu posłowi po raz kolejny pokazują swój stosunek do Polski. Domagają się od nas pieniędzy, jednocześnie dalej czczą morderców Polaków, a nawet zapowiadają zabójstwo polskiego polityka, za to, że powiedziałem o nich prawdę" - napisał Mentzen.

"Oczekuję, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych, kierowane przez Radosława Sikorskiego zareaguje i nie pozwoli na kolejne ataki Ukraińców na nasze państwo" - dodał.

Polskę i Ukrainę od wielu lat różni pamięć o roli Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii, która w latach 1943-45 dopuściła się ludobójczej czystki etnicznej na blisko 100 tys. polskich mężczyzn, kobiet i dzieci. O ile dla polskiej strony była to godna potępienia zbrodnia ludobójstwa (masowa i zorganizowana), o tyle dla Ukraińców był to efekt symetrycznego konfliktu zbrojnego, za który w równym stopniu odpowiedzialne były obie strony. Dodatkowo Ukraińcy chcą postrzegać OUN i UPA wyłącznie jako organizacje antysowieckie (ze względu na ich powojenny ruch oporu wobec ZSRR), a nie antypolskie. (PAP)

from/ mrr/ sma

Zobacz także

  • Krzysztof Stanowski. Fot. PAP/Stach Leszczyński

    Bardziej reporter niż kandydat? Eksperci o kampanii Stanowskiego

  • Krzysztof Bosak. Fot. PAP/Tomasz Gzell

    Bosak o aborcji: tak jak Mentzen jestem za ochroną każdego niewinnego życia

  • Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki, Sławomir Mentzen Fot. PAP/ Marian Zubrzycki, Tomasz Waszczuk, Tytus Żmijewski

    Niecałe dwa miesiące do wyborów. Kto przejdzie do drugiej tury?

  • Szymon Hołownia. Fot. PAP/Piotr Polak

    Hołownia o Mentzenie: to bohater w kampanii, tchórz w pałacu

Serwisy ogólnodostępne PAP