O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Tragedia w Małopolsce. Pierwsza ofiara śmiertelna wypalania traw

78-letni mężczyzna zginął w poniedziałek w pożarze traw w Sance pod Krakowem. To pierwsza ofiara wypalania traw w tym roku w Małopolsce.

Pożar traw (zdj. ilustracyjne) Fot. PAP/Art Service
Pożar traw (zdj. ilustracyjne) Fot. PAP/Art Service

Do tragedii doszło w poniedziałek przed godz. 13.00 w Sance w powiecie krakowskim. Wezwanym na miejsce pożaru traw strażakom i ratownikom nie udało się uratować życia 78-letniego mężczyzny – poinformował rzecznik prasowy małopolskiego komendanta PSP Hubert Ciepły.

Według informacji małopolskiej straży pożarnej, od początku roku w regionie zanotowano ponad 900 pożarów wywołanych wypalaniem traw. Ucierpiały w nich cztery osoby, a jedna zginęła. Strażacy zwracają uwagę, że to ponad czterokrotnie większa liczba niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Wśród przyczyn wymieniają m.in. suchą zimę.

 

Zwracają również uwagę, że co roku w pożarach traw giną ludzie, w tym podpalacze, przypadkowe osoby i strażacy.

"Trzeba pamiętać, że przy wietrze pożar może roznosić się z prędkością do 25 km/h, podczas gdy człowiek, szybko biegnąc, osiąga ok. 15 km/h. Nie jesteśmy w stanie uciec. Dochodzi do zadymienia, utraty przytomności" – przestrzegł Hubert Ciepły.

Od początku 2025 r. strażacy zanotowali 7478 pożarów traw. Tylko w miniony weekend było ich 2164. Najwięcej w woj. mazowieckim, małopolskim, podkarpackim i dolnośląskim. Z danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej wynika, że w 2024 r. strażacy interweniowali przy 21 648 pożarach traw i nieużytków rolnych. Straty z tym związane wyniosły ponad 22 mln zł. Łącznie spłonęło 48,6 km kw. terenu. Śmierć poniosło 5 osób, a 36 zostało rannych.

Strażacy podkreślają, że wypalanie traw w Polsce jest zabronione na mocy przepisów ustawy o ochronie przyrody i ustawy o lasach. Za spowodowanie pożaru łąki lub nieużytków prawo przewiduje karę nagany, aresztu lub grzywny do 30 tys. zł. Gdy pożar wywołany wypalaniem traw powoduje zagrożenie dla życia ludzi lub zniszczenie mienia o dużej wartości, sprawcy grozi do 10 lat pozbawienia wolności. (PAP)

juka/ joz/ ał/

Zobacz także

  • W pożarze zginęło pięć osób – kobieta i czterej mężczyźni. Fot. Jacek Dobrzyński/X

    Wszczęcie śledztwa ws. pożaru w Pszowie – po oględzinach

  • Burmistrz miasta  ogłosił w poniedziałek jednodniową żałobę w Pszowie. Fot. Jacek Dobrzyński/X

    Pięć osób zginęło w pożarze budynku w Pszowie. Burmistrz ogłosił żałobę w mieście

  • fot. KP PSP w Wodzisławiu Śląskim

    Tragiczny pożar hostelu na Śląsku. Pięć ofiar śmiertelnych

  • Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Szymon Pulcyn

    Podejrzana o podpalenie domu z mieszkańcami usłyszała zarzut

Serwisy ogólnodostępne PAP