Michał Kobosko: Polska wraz z Francją i Niemcami powinna współdecydować o przyszłości UE [STUDIO PAP]

2024-02-16 08:55 aktualizacja: 2024-02-19, 11:43
Michał Kobosko. Fot. PAP/ Rafał Guz
Michał Kobosko. Fot. PAP/ Rafał Guz
Jeżeli mówi się, że dziś Unią Europejską rządzi duet Paryża i Berlina, to ten duet musi się rozszerzyć do trójkąta. Polska jako jeden z liderów Europy powinna znaleźć się w gronie krajów, które współdecydują o przyszłości UE - mówił w Studiu PAP wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko.

Szefowa parlamentu Europejskiego Roberta Metsola w czwartek podczas wspólnej konferencji z premierem Donaldem Tuskiem podkreśliła, że cieszy się ze swojej wizyty w Warszawie oraz tego, że odbywa się ona "właśnie w tym momencie, kiedy Polska powraca do serca Europy, staje się jej liderem".

Kobosko w Studiu PAP pytany o to, czy słowa Metsoli to grzecznościowa polityczna formuła, czy stoi za nimi coś więcej powiedział, że sam wizytując stolice europejskie podczas rozmów z wieloma politykami spotykał się z przekonaniem, że nasz kraj "wraca jako partner do rozmów w Unii Europejskiej". "Tego poczucia przez ostatnie osiem lat nie było" - dodał.

"Polska ma pełne prawa i powinna mieć pełne poczucie swojej pozycji jako jednego z liderów Europy. (...) Jeżeli mówi się, że dziś Unią Europejską rządzi duet Paryża i Berlina, to ten duet musi się rozszerzyć do trójkąta. Tak jak już wcześniej bywało, ale dzisiaj na jeszcze bardziej równych prawach Polska powinna znaleźć się w gronie krajów, które współdecydują o przyszłości Unii Europejskiej" - ocenił.

Szef sejmowej komisji ds. UE zaznaczył, że nie jest to "czcza opowieść o naszych ambicjach", lecz realne oczekiwanie w Europie Zachodniej, że "Polska rzeczywiście wróci, będzie aktywna i będzie walczyć o swoje interesy".

"Zarazem, że będzie takie poczucie, iż Polska się nie izoluje, tylko myśli o interesie całego kontynentu" - dodał.

Pytany o to, kiedy Polska otrzyma resztę pieniędzy na KPO podkreślił, że w tej sprawie trwają "stałe, codzienne rozmowy", które prowadzi bezpośrednio minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Dodał, że Komisja Europejska czeka na konkretne projekty ustaw, które wypełnią kamienie milowe. Zaznaczył, że jest przekonany co do tego, że w tym roku pieniądze trafią do Polski.

28 grudnia ub.r. minister Pełczyńska-Nałęcz informowała, do Polski wpłynęło 5 mld euro z programu RePowerEU, będącego częścią Krajowego Planu Odbudowy. Była to zaliczka z planu RePowerEU, która była negocjowana przez urzędników i polityków PiS.

Krajowy Plan Odbudowy (KPO) to program, z którego Polska ma otrzymać 59,82 mld euro (261,4 mld zł), w tym 25,3 mld euro (110,4 mld zł) w postaci dotacji i 34,5 mld euro (151 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek. Większość tych środków będzie inwestowana w formie instrumentów finansowych, co umożliwi realizację projektów po 2026 r., nawet przez kolejne 30 lat. (PAP)

"W sobotę Trzecia Droga zaprezentuje kandydatów, hasło i pierwsze deklaracje programowe"

Podczas sobotniej konwencji otwierającej naszą kampanię samorządową, Trzecia Droga zaprezentuje niektórych kandydatów, hasło wyborcze i pierwsze deklaracje programowe. W planach jest jeszcze duża konwencja programowa - mówił w piątek w Studiu PAP wiceprezes partii Polska 2050 Michał Kobosko.

W sobotę w Kielcach odbędzie się konwencja Trzeciej Drogi, podczas której Polska 2050 i PSL oficjalnie zainaugurują kampanię samorządową.

Kobosko w piątek w Studiu PAP powiedział, że podczas wydarzenia zaprezentowani zostaną niektórzy kandydaci, hasło wyborcze, a także pierwsze deklaracje programowe. "Planujemy zorganizowanie kolejnej konwencji, która będzie dedykowana wyłącznie kwestiom programowym" - zapowiedział.

"Chcemy pokazać, że Trzecia Droga, tak jak była trzecią siłą, bardzo istotną, stabilną, trzecią siłą polityczną w Polsce 15 października i jeszcze bardziej jest nią dzisiaj. Przed wyborami 7 kwietnia reprezentujemy dwa środowiska polityczne, które się wzajemnie uzupełniają. (...) Razem idziemy po bardzo silne miejsce w sejmikach wojewódzkich i zaznaczenie w wymowny sposób naszego miejsca na innych szczeblach władzy samorządowej, w tym w dużych miastach" - powiedział.

Wiceprezes partii Polska 2050 podkreślił, że ze względu na specyfikę wyborów samorządowych, nie jest to czas wielkich centralnych konwencji, ale dziesiątek mniejszych regionalnych imprez prezentujących i wspierających kandydatów na niższych szczeblach. Podkreślił jednak, że planowana jest jeszcze jedna centralna konwencja programowa.

"To będzie spotkanie naszych dwóch partii i pokazanie Trzeciej Drogi w kontekście właśnie programu, programu samorządowego, programu związanego z realizowaniem tej władzy, która jest najbliższa ludziom, no bo nie ma bliższej władzy niż władza samorządowa. Widzimy na co dzień efekty i dobre, i czasami gorsze jej działania" - powiedział.

Sobotnia konwencja w Kielcach rozpocznie się o godz. 11.

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 7 kwietnia. Druga tura wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów, prezydentów miast - 21 kwietnia.

 

Autor: Adrian Kowarzyk

jc/sma/