Michał Sołowow chce przejąć stację TVN?
Michał Sołowow, najbogatszy Polak i właściciel m.in. Synthosu, według nieoficjalnych doniesień rozważa zakup stacji TVN. Miał złożyć najwyższą ofertę w ramach trwającego procesu sprzedaży. Przedstawiciele biznesmena nie komentują sprawy. W przeszłości Sołowow działał już na rynku medialnym.

Michał Sołowow, urodzony w 1962 roku w Kielcach, jest jednym z najbardziej wpływowych przedsiębiorców w Polsce. Według magazynu "Forbes" jego majątek szacowany jest na 6,9 mld dolarów, co plasuje go na pierwszym miejscu wśród najbogatszych Polaków.
Michał Sołowow złożył najwyższą ofertę w ramach przetargu
Według informacji "Gazety Wyborczej", Michał Sołowow złożył najwyższą ofertę w ramach przetargu. O zakup TVN ubiegają się także konsorcjum około 30 polskich inwestorów skupionych wokół Wirtualnej Polski oraz Ringier Axel Springer Polska (RASP) w konsorcjum z funduszem private equity CVC Capital Partners.
Maciej Gorzeliński, przedstawiciel spółek Sołowowa, w rozmowie z PAP nie skomentował tych doniesień.
Sołowow rozpoczął działalność biznesową w 1988 roku jako współzałożyciel kieleckiej firmy budowlanej Mitex, którą w 2002 roku sprzedał grupie Eiffage. W 1993 roku utworzył pierwszą w Polsce sieć supermarketów budowlanych Nomi, którą po sześciu latach sprzedał brytyjskiemu koncernowi Kingfisher.
Miliarder jest właścicielem grupy przemysłowej obejmującej m.in. Synthos, Cersanit, Barlinek i Sklepy Komfort. Synthos jest jednym z największych w Europie producentów polistyrenu spienialnego (EPS), a Barlinek światowym liderem w produkcji desek podłogowych. Cersanit, zajmujący się produkcją ceramiki sanitarnej i płytek, prowadzi zakłady m.in. w Polsce, Rumunii i Niemczech.
W sektorze nowoczesnych technologii Sołowow inwestuje poprzez Synthos Green Energy, współpracując z GE Hitachi Nuclear Energy nad projektami energetyki jądrowej w oparciu o technologię małych reaktorów modułowych (SMR) oraz firmy takie jak Corab (fotowoltaika) i WP Systems (serwis elektrowni wiatrowych).
W przeszłości Sołowow działał również na rynku medialnym
Sołowow kontroluje również marki z branży handlowej, takie jak Komfort, Homla oraz North Fish, a także firmy technologiczne, w tym 3DGence (producent drukarek 3D) i GeniCore (kompozyty). Jego spółki zatrudniają łącznie około 16 tys. pracowników.
W przeszłości Sołowow działał również na rynku medialnym. W 1992 roku wprowadził na giełdą spółkę Echo Press, ówczesnego wydawcę kieleckiego dziennika "Echo Dnia". W miarę upływu czasu działalność wydawnicza została przeniesiona do innej spółki i sprzedana, natomiast Echo Press przekształciło się w Echo Investment – jednego z największych polskich deweloperów oraz właściciela centrów handlowych. Kilka lat temu Sołowow zdecydował się sprzedać Echo Investment. W mediach był aktywny do 2007 roku, posiadając m.in. "Słowo Ludu", Radio Tak, "Przekrój" i "Życie Warszawy".
Na liście „100 najbogatszych Polaków” Forbes Polska Sołowow pojawia się od 2005 roku, a od 2018 roku nieprzerwanie zajmuje pierwsze miejsce. W globalnym rankingu „World’s Billionaires List” magazynu Forbes z 2024 roku jego majątek oszacowano na 6,9 miliarda dolarów. (PAP)
wdz/ agzi/ aop/ mhr/gn/