Mieli wystawiać fałszywe certyfikaty covidowe. Są zarzuty dla trzech osób

2024-02-21 14:38 aktualizacja: 2024-02-21, 16:30
Szczepienie Fot. PAP/EPA/BIEL ALINO
Szczepienie Fot. PAP/EPA/BIEL ALINO
Trzy osoby usłyszały zarzuty w związku z wystawianiem fałszywych certyfikatów szczepień przeciwko covid-19. Osoby te miały fałszować kwestionariusze wypełniane przez pacjentów przed szczepieniami, aby wpisać ich w system informatyczny jako osoby zaszczepione - poinformowała małopolska policja.

53-letni mieszkaniec Krakowa i 66-latka z powiatu leżajskiego usłyszeli zarzut kierowania grupą przestępczą, natomiast zarzut brania udziału w grupie przestępczej przedstawiono 43-latce z powiatu krakowskiego. Do procederu miało dochodzić w trakcie pandemii w prywatnej placówce medycznej pod Krakowem, w której funkcjonowała tzw. Mobilna Jednostka Szczepień (MJS), czyli podmiot wykonujący szczepienia poza punktami działającymi w ramach Narodowego Programu Szczepień.

"Osoby zamieszane w proceder fałszowały kwestionariusze wypełniane przez pacjentów przed szczepieniami w celu późniejszego wpisania tych osób w system informatyczny jako osób zaszczepionych. W ten sposób klienci z całej Polski dostawali niebudzące podejrzeń certyfikaty" - przekazała w komunikacie małopolska policja. Jak dodano, kwota za wystawienie certyfikatu wahała się od 300 do 1500 zł, w zależności m.in. od liczby pośredników, przez których przechodziły pieniądze.

Według ustaleń policji, proceder nie miał charakteru regionalnego, a po certyfikat szczepienia często zgłaszały się osoby mieszkające w innej części kraju i za granicą, np. w Anglii.

Śledztwo w tej sprawie prowadzą policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie pod nadzorem Prokuratury Krajowej, którzy nie wykluczają zatrzymania kolejnych osób zamieszanych w nielegalny proceder. Wobec trzech podejrzanych prokurator zastosował dozór policji, poręczenie majątkowe oraz zakaz opuszczania kraju. 53-latek i 66-latka mają także zaprzestać wykonywania działalności medycznej.

Śledztwo w tej sprawie funkcjonariusze wszczęli po doniesieniach medialnych w listopadzie 2021 r. na temat wydawania certyfikatów szczepienia przeciwko covid-19 pomimo faktycznego niezaszczepienia pacjentów. Służby przeszukały wówczas dwie placówki medyczne w Krakowie i miejscowości na terenie powiatu krakowskiego, przeszukano także miejsca zamieszkania osób, które mogły mieć związek z tą działalnością. Policja zabezpieczyła sprzęt elektroniczny oraz związaną ze szczepieniami dokumentację księgową i medyczną, w tym kwestionariusze wypełniane przez pacjentów przed szczepieniami. (PAP)

autorka: Julia Kalęba

kno/