Prezydent Rafał Trzaskowski podziękował wszystkim zaangażowanym w budżet obywatelski, w tym również głosującym warszawiakom.
"Cieszę się, że to dla was ważne i wśród codziennych obowiązków znajdujecie czas, aby oddać głos" – dodał prezydent.
Wyniki 11. edycji budżetu obywatelskiego ogłoszono podczas wtorkowej gali.
"Bardzo się cieszę, że warszawiacy chętnie zgłaszają projekty do budżetu obywatelskiego. W tym roku było ich 1183" – powiedziała wiceprezydent Warszawy Adriana Porowska. "To świetne narzędzie, dzięki któremu mieszkańcy konkretnie komunikują o zmianach, jakich oczekują w swoim otoczeniu. Widzimy też, że te potrzeby się zmieniają. Jeszcze parę lat temu głosowano głównie za zmianami w przestrzeni publicznej. Obecnie warszawiacy coraz chętniej wybierają projekty związane z edukacją, rozwojem i z pomocą" – dodała.
Każda osoba głosująca w budżecie obywatelskim mogła poprzeć 15 projektów z jednej, wybranej przez siebie dzielnicy. Największe zaangażowanie na etapie głosowania wykazali mieszkańcy Wesołej, Ursusa i Żoliborza. Na Bemowie wybranych zostało 25 pomysłów, które doczekają się realizacji w 2025 r., co stanowi najwyższy wynik na tle innych dzielnic. Najdroższym wybranym projektem z poziomu dzielnicowego jest "Zieleń zamiast betonu". Pomysł ten zgłoszono na Mokotowie.
Pierwsze miejsce przypadło w tym roku projektowi "Nie jesteś sam/-a – pierwsza pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży. Zróbmy to jeszcze raz!". Kontynuacja znanego z wcześniejszych edycji pomysłu ogólnomiejskiego zdobyła 24 845 głosów. Na realizację projektów ogólnomiejskich, na które głosować mogli wszyscy mieszkańcy Warszawy przyznano ponad 30 mln zł.
Warszawiacy wybierali głównie projekty związane z zazielenianiem miasta, ochroną zwierząt dziko żyjących czy z bezpieczeństwem. Z wyników głosowania cieszą się warszawscy strażacy ochotnicy, którzy dostaną cztery samochody ratownictwa technicznego. Radości nie ukrywa też stołeczne zoo, którego projekt budowy ocieplonej poczekalni dla Ptasiego Azylu spotkał się z pozytywną reakcją głosujących.
"Kochani, jeszcze raz bardzo serdecznie Wam dziękujemy za każdy oddany głos! Jesteście wspaniali, a nam po wczorajszym ogłoszeniu wyników emocje jeszcze nie opadły... Przecieramy oczy ze zdumienia, że pacjenci Ptasiego Azylu będą mieli swoją poczekalnię" – napisało stołeczne zoo w mediach społecznościowych.
Od 1 stycznia 2025 r. odpowiednie urzędy, jednostki i biura rozpoczną proces urzeczywistniania pomysłów zgłoszonych do 11. edycji budżetu obywatelskiego. (PAP)
Autorka: Marta Stańczyk
ał/