Minister cyfryzacji: chcemy prawdziwej równości, również w świecie technologii

2024-06-12 16:59 aktualizacja: 2024-06-13, 09:07
Krzysztof Gawkowski na otwarciu konferencj, fot. PAP/Marcin Obara
Krzysztof Gawkowski na otwarciu konferencj, fot. PAP/Marcin Obara
Chcemy prawdziwej równości, również w świecie technologii - powiedział wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podczas otwarcia konferencji Perspektywy Women in Tech Summit 2024. Podkreślił, że wydarzenie jest świętem siły, talentu i profesjonalizmu kobiet.

Rozpoczęła się dwudniowa, szósta edycja wydarzenia Perspektywy Women in Tech Summit, zorganizowana przez Fundację Edukacyjną Perspektywy w warszawskim Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO XXI. Organizatorzy wydarzenia podali, że misją jest "wzmocnienie kobiet w obszarze technologii i nauki oraz wykreowanie Polski na główny europejski hub tematyki kobiet w technologiach", a "Summit to też największe w Europie targi pracy dla kobiet w branży technologicznej - dla osób, które są na początku swojej kariery w IT/Tech, dla tych, które myślą o przebranżowieniu się i szukają nowych dróg, oraz dla studentek i studentów".

Dr Bianka Siwińska, CEO Perspektyw, pomysłodawczyni Summitu powiedziała, że tegoroczna edycja jest największą i zgromadziła ponad 10 tys. uczestników. Zwróciła uwagę m.in. na rozwój sztucznej inteligencji. Podkreśliła, że Summit jest o ludziach, ich wyjątkowości i o tym, co czyni ich niezastąpionymi.

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podkreślił, że wydarzenie to przede wszystkim "święto siły, talentu i profesjonalizmu kobiet".

Dodał, że dynamiczny rozwój Polski we wszystkich sektorach "nie byłby możliwy, gdyby nie kobiety, które z pasją, determinacją, siłą, a przede wszystkim z charyzmą potrafią powiedzieć facetowi: mam swoje zdanie i będę je realizowała".

Gawkowski zaznaczył, że w rządzie "myślenie o tym, żeby wspierać kobiety w rozwoju, budować przestrzeń dla rozwoju technologizacji, informatyzacji, cyfryzacji i szukania inspiracji w cyfrowym świecie jest nie tylko priorytetem, ale jest fundamentem nowego, odpowiedzialnego państwa, które tworzymy".

"Nie chcemy, żeby hasło równości było tylko sloganem. Chcemy prawdziwej równości, również w świecie technologii" - dodał.

Zdaniem ministry edukacji Barbary Nowackiej, Polska ma przyszłość w IT i STEM (nauki oparte na technologii, inżynierii, sztuce i matematyce) jak żaden inny kraj. Podkreśliła, że mamy najlepszych nauczycieli, otwarte umysły, odwagę i determinację, by udowodnić, że Polska to najlepszy kraj, by tu żyć, budować przyszłość w technologiach i biznesie w życiu.

Zwróciła też uwagę m.in. na potrzebę inwestowania w naukę.

Ministra ds. równości Katarzyna Kotula powiedziała, że dostrzegła na widowni znajome twarze odważnych kobiet, które odniosły sukces i już zmieniają świat technologii i nauki, a także nasz kraj i codzienne życie.

Zaznaczyła, że za znajomymi twarzami kryją się historie dziewcząt i kobiet, które wiele razy słyszały, że świat nauki i technologii nie jest dla nich, a jeśli chcą odnieść sukces w tej dziedzinie muszą np. poświęcić swoje plany.

Ministra zaznaczyła, że jest pewna, iż wiele razy słyszały one, że są przyszłością. Jej zdaniem, są teraźniejszością i zmianą, która już się dzieje. Jednak najważniejsze - przyznała Kotula - dla niej, jako matki dziewczynki, jest to, że są one nadzieją dla wielu małych dziewczynek, które mogą odnaleźć siebie w tych wszystkich historiach.

Otwarcia konferencji dokonali też m.in. ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski i ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Anna Clunes.

Organizatorzy poinformowali, że gośćmi specjalnymi tegorocznej edycji Perspektywy Women in Tech Summit są m.in.: prof. Margot Gerritsen z Uniwersytetu Stanforda, założycielka globalnego Women in Data Science, prof. Andrzej Dragan, fizyk teoretyczny i popularyzator nauki, prof. Christiane Floyd, twórczyni podstaw otwartego oprogramowania i pierwsza w historii profesorka informatyki w Niemczech oraz dr Sławosz Uznański, astronauta projektowy w Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Podczas wydarzenia omawiane będą tematy dotyczące m.in. programowania kwantowego i nowej sztucznej inteligencji, a także bieżące tematy społeczne, np. przywództwo kobiet.(PAP)

Autorka: Paulina Kurek

nl/