Minister Gawkowski: Polska jest celem wojny cybernetycznej

2024-06-28 10:29 aktualizacja: 2024-06-28, 13:02
Haker przy laptopie, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/SASCHA STEINBACH
Haker przy laptopie, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/SASCHA STEINBACH
Polska jest celem wojny cybernetycznej; codziennie dochodzi do ataków na infrastrukturę krytyczną na wielu różnych polach - transport, zdrowie, administracja elektrownie, wodociągi - powiedział wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski w piątek w TVP Info.

Jak podał, do niedawna codziennie zgłaszanych było 1 - 1,7 tys. incydentów naruszenia bezpieczeństwa cybernetycznego, spośród których potwierdzano 600-700. "Dane poweekendowe wskazują, że są to grube tysiące. Kierunki są różne, ale główny front działań idzie ze strony rosyjsko-białoruskiej" - podkreślił Gawkowski.

"Widać, że są to zorganizowane akcje, które cyberbezpieczeństwo traktują jako pole wojny. Elektrownię na Podkarpaciu można zniszczyć nie tylko strzelając do niej z czołgu, ale również zdalnie z Moskwy" - powiedział szef resortu cyfryzacji.

"W Polsce mamy codziennie ataki na infrastrukturę krytyczną. Nie ma dnia, żeby nie była atakowana na różnych polach: transport zdrowie, administracja, elektrownie, wodociągi. Żołnierze w tej wojnie są wynajmowani przez rosyjskie służby, które płacą im duże pieniądze" - powiedział Gawkowski, dodając, że w darknecie są oferty na przeprowadzanie takich ataków.

Podkreślił, że strona polska wie, "skąd przychodzą ataki pod kamuflażem. Flaga nie jest problemem, potrafimy ją wskazać. Polska jest celem wojny cybernetycznej" - dodał.

Przypomniał, że Polska zamierza wydać 3 mld złotych na tarczę cybernetyczną, a "potrzeba jeszcze więcej". Jak wyjaśnił, infrastrukturę sieciową trzeba cały czas wymieniać, prowadzić audyty, szkolić specjalistów, edukować w zakresie higieny cyfrowej, wzmacniać służby. "Takie wzmocnienie już przeprowadziliśmy. Połączone centrum operacji cyberbezpieczeństwa koordynuje sprawy dotyczące zaplecza wojskowego, zaplecza ABW i NASK" - poinformował.

Wicepremier dodał, że "miękkie podbrzusze jest w samorządzie, gdzie jest dużo infrastruktury krytycznej". "Systemy musza być wzmocnione. Tam skierujemy główną oś wsparcia, pójdą tam miliardy złotych, bo samorządy muszą odnowić infrastrukturę sieciową, przeprowadzić audyty, wskazać kompetentnych ludzi. W każdej gminie będą powstawały kluby rozwoju kompetencji cyfrowych, których celem będzie edukowanie.

"Na cyfrową transformację przeznaczonych zostanie również kilkadziesiąt miliardów złotych. To wszystko jest spójne" - podkreślił Gawkowski.

Wcześniej zapowiedziano, że w dwóch najbliższych latach na "Cybertarczę RP" dla instytucji i podmiotów krajowego systemu cyberbezpieczeństwa zostanie przeznaczone łącznie 3 mld zł, zarówno z budżetu państwa, jak i pieniędzy unijnych. Cele, które resort chce zrealizować, to m.in: wzmocnienie cyberbezpieczeństwa jednostek samorządu terytorialnego; budowa Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK (Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowa - PAP) do 2029 r.; prace nad nową Strategią Cyberbezpieczeństwa RP, która ma określić kierunek rozwoju cyberodporności Państwa na kolejne 5 lat i zainicjuje kolejne działania; prace nad kompleksową nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa w celu poprawy jego funkcjonowania i wprowadzenia rozwiązań adekwatnych do pojawiających się zagrożeń. (PAP)

sma/