Wyjaśniono, że odmowa wiąże się z "ograniczonymi środkami inwestycyjnymi w ustawie budżetowej na rok 2024".
"O dodatkowe dofinansowanie zwrócił się do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dyrektor Muzeum 'Pamięć i Tożsamość' (w Toruniu - PAP) o. Jan Król" - przypomniano w informacji.
"Jednocześnie minister Sienkiewicz wskazał, że zgodnie z umową o współprowadzeniu Muzeum 'Pamięć i Tożsamość' przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fundację 'Lux Veritatis', której prezesem zarządu jest o. Tadeusz Rydzyk, oraz Aneksem do tej umowy, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie jest zobowiązany do zabezpieczenia na rok 2024 środków inwestycyjnych na realizację powyższych zadań, ponieważ ich finansowanie ze strony MKiDN miało odbywać się w latach 2019-23" - napisano na platformie X resortu kultury.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego @BartSienkiewicz informuje, że odmówił zabezpieczenia dodatkowych środków na rok 2024 w wysokości ponad 13 mln zł na budowę siedziby i wystawę stałą Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II ze względu na ograniczone środki… pic.twitter.com/7qQpZiuyHg
— Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl) January 16, 2024Jak informowało w październiku 2023 r. MKiDN, "Muzeum 'Pamięć i Tożsamość' im. św. Jana Pawła II zostało utworzone 20 czerwca 2018 r. jako miejsce szczególne, w którym przedstawiona zostanie historia Polski od chrześcijańskich początków jej państwowości po współczesność". "Zadaniem Muzeum 'Pamięć i Tożsamość' jest promocja historii Polski, polskiego dziedzictwa oraz kultywowanie idei wolności i solidarności zarówno w przestrzeni krajowej, jak i międzynarodowej. Słowami kluczami, wokół których zbudowana jest narracja Muzeum 'Pamięć i Tożsamość' są: dziedzictwo, wspólnota kultury, poszukiwanie dobra wspólnego, charyzmat wolności i solidarność" - wyjaśniano na stronie resortu kultury.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gn/