Minister kultury zdecydował o połączeniu kolejnych dwóch instytucji

2024-01-18 18:04 aktualizacja: 2024-01-19, 08:23
Tabliczki informacyjne przy wejściu do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Departamentu Dziedzictwa Kulturowego na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Albert Zawada
Tabliczki informacyjne przy wejściu do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Departamentu Dziedzictwa Kulturowego na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Albert Zawada
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosił dziś zamiar połączenia Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków. W wyniku połączenia zostanie utworzona nowa państwowa instytucja kultury – Narodowy Instytut Dziedzictwa – poinformowało MKiDN na portalu „X”.

Przyczyną połączenia jest zapewnienie zwiększonej efektywności w zakresie realizacji działań na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego w skali kraju, obejmujących w sposób kompleksowy regionalne zróżnicowanie Polski. Zwiększenie jakości w realizacji projektów służących zachowaniu dziedzictwa powinno nastąpić dzięki pełnemu wykorzystaniu połączonego potencjału organizacyjnego oraz doświadczenia obu instytucji, posiadających zbliżony profil działalności, przy jednoczesnej racjonalizacji wydatkowania środków finansowych pochodzących z budżetu państwa” – wyjaśniono w komunikacie.

NID powstał w 1962 roku, wówczas funkcjonował jako Ośrodek Dokumentacji Zabytków. W 2002 roku został połączony z Ośrodkiem Ochrony Zabytkowego Krajobrazu, a nazwę zmieniono na Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków. Kolejnym krokiem było przyłączenie do KOBiDZ Ośrodka Ochrony Dziedzictwa Archeologicznego, Skupione instytucje 1 stycznia 2011 roku zyskały obecną nazwę: Narodowy Instytut Dziedzictwa.

To kolejna w ostatnich dniach decyzja dotycząca połączenia instytucji kultury. 11 stycznia minister kultury i dziedzictwa narodowego ogłosił zamiar połączenia Biura „Niepodległa” i Instytutu Adama Mickiewicza w jedną państwową instytucję kultury. W czwartek MKiDN poinformowało o planie połączenia Instytut Książki i Instytut Literatury.

NIKZ powołano decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego w kwietniu 2022 r. Na stronie resortu kultury wyjaśniono, że Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków jest państwową instytucją kultury utworzoną w celu podnoszenia standardów i jakości prac konserwatorskich przy obiektach zabytkowych i w otoczeniu zabytków. 3 marca 2023 Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków podpisał umowę o przejęciu wydawania ukazującego się od 1977 r. magazynu „Spotkania z Zabytkami”.(PAP)

Autor: Michał Szukała

kgr/