Na konferencji prasowej w Warszawie minister podsumował dwa nabory. "To jest prawie miliard, niespełna 950 mln zł zakontraktowanych, wydanych w ramach projektu. Za tę kwotę powstanie w Polsce 467 hal przyszkolnych" – podał Bortniczuk.
Wskazał, że aktualnie, do 15 września, trwa trzeci nabór wniosków i zaprosił "samorządowców i inne organy prowadzące szkoły, do tego by korzystać z dobrodziejstw programu".
"Novum w tym naborze jest to, że po raz pierwszy można składać wnioski również na rok 2025. Wcześniej przyjmowaliśmy wnioski na lata 2023 i 2024" – przekazał szef resortu sportu.
"Mamy środki już teraz zagwarantowane nawet na budowę tysiąca takich obiektów. Stanowisko rządu jest w sprawie tego programu jednoznaczne - będziemy go kontynuowali tak długo, aż przy każdej polskiej szkole powstanie pełnowymiarowa, nowoczesna, funkcjonalna hala sportowa" – dodał minister.
Celem Programu Olimpia jest poprawa dostępu do nowoczesnej przyszkolnej infrastruktury sportowej. W ramach programu dofinansowaniem mogą być objęte dwa rodzaje zadań: budowa nowego boiska wielofunkcyjnego o wymiarach pola gry od 9 m x 18 m do 20 m x 40 m wraz z zadaszeniem o stałej konstrukcji oraz budowa zadaszenia o stałej konstrukcji istniejącego boiska wielofunkcyjnego o wymiarach pola gry od 9 m x 18 m do 20 m x 40 m.
Rząd ustanowił Program Olimpia - program budowy 1000 przyszkolnych hal sportowych na 100-lecie pierwszych występów reprezentacji Polski na Igrzyskach Olimpijskich.
Pierwszy, oficjalny start reprezentacji Polski na olimpiadzie miał miejsce w 1924 roku. Na zimowe igrzyska do Chamonix pojechała skromna ekipa składająca się z narciarzy i jednego łyżwiarza. Medali nie zdobyła.
Na letnich igrzyskach w Paryżu w 1924 r ekipa polska była silniejsza. Polacy zdobyli dwa medale: srebrny - drużyna kolarska w wyścigu torowym na dystansie 4000 m i brązowy - Adam Królikiewicz w jeździeckim konkursie skoków. (PAP)
Autorzy: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Marcin Jabłoński
sma/