Spotkanie Bodnara z Kövesi odbyło się w siedzibie EPPO w Luksemburgu. "Rozmowy dotyczyły bieżących przygotowań prokuratury polskiej do wykonywania zadań związanych z uczestnictwie w Prokuraturze Europejskiej" - przekazano w środowym komunikacie resortu sprawiedliwości.
"W trakcie spotkania omówiono działania legislacyjne oraz organizacyjne, w tym spotkania i przygotowania polskich europejskich prokuratorów delegowanych, policji, administracji skarbowych oraz służb do współpracy z EPPO, ustalając dalsze kroki" - przekazało ministerstwo.
Resort przypomniał, że w tym tygodniu na posiedzeniu Sejmu procedowany ma być rządowy projekt ustawy nowelizującej przepisy w związku z przystąpieniem Polski do Prokuratury Europejskiej. "Projekt ten zawiera punktowe i szczegółowe rozwiązania określające sposób realizacji zadań organów EPPO w Polsce" - zaznaczono.
Projekt przyjęty przez rząd w połowie grudnia ub.r. dotyczy m.in. wprowadzenia mechanizmu wyłaniania kandydatów na prokuratora Prokuratury Europejskiej i wprowadzenia podstawy prawnej do tworzenia biur delegowanego prokuratora europejskiego przy powszechnych jednostkach organizacyjnych prokuratury. Proponowane przepisy odnoszą się także do stworzenia podstawy prawnej do finansowania działań prokuratorów Prokuratury Europejskiej w Polsce.
Pierwsze czytanie tego projektu, jak wynika z harmonogramu sejmowego posiedzenia, zaplanowano na czwartek o godz. 13.
"Działalność Prokuratury Europejskiej w Polsce zapewni skuteczne, zsynchronizowane i jednolite ściganie przestępstw na szkodę budżetu UE. Polska, wspólnie z innymi krajami członkowskimi, będzie przyczyniać się do efektywnego ścigania i zwalczania nadużyć finansowych na szkodę interesów finansowych Unii Europejskiej" - przekonuje MS.
Docelowo w Polsce będzie działać 24 delegowanych prokuratorów europejskich. Pierwsze biura EPPO mają zostać otwarte w Warszawie i Katowicach. Łącznie zakłada się utworzenie czterech biur delegowanego prokuratora europejskiego - kolejne dwa mają powstać w Gdańsku i w Lublinie.
Polska należy do EPPO od marca ub.r. Razem w jej ramach współpracują 24 kraje członkowskie UE. Na czele EPPO stoi prok. Koevesi z Rumunii. Przewodniczy ona kolegium prokuratorów europejskich, po jednym z każdego kraju należącego do tej instytucji. W grudniu ub.r. Grażyna Stronikowska z Prokuratury Krajowej została mianowana pierwszym przedstawicielem Polski w EPPO. Wcześniej Stronikowska pracowała m.in. w Urzędzie ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) w Brukseli.
Na szczeblu krajowym działają z kolei prokuratorzy delegowani. Mają oni za zadanie prowadzić postępowania przygotowawcze oraz wnosić i popierać oskarżenia. Prokuratorzy delegowani działają w sposób całkowicie niezależny od organów krajowych. (PAP)
mja/ par/gn/