Prezydent Andrzej Duda uroczyście podpisał w poniedziałek ustawę o szczególnej opiece geriatrycznej. Określa ona cele, organizację i zasady funkcjonowania szczególnych form geriatrycznej opieki zdrowotnej nad osobami powyżej 75 lat.
Minister zdrowia @aK_Sojka podczas uroczystości podpisania przez @prezydentpl ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej: 📣 Nowe przepisy to kolejne wsparcie dla seniorów. Mają zabezpieczać potrzeby osób starszych, dawać im i ich rodzinom poczucie bezpieczeństwa. Opieka nad… pic.twitter.com/B1cKzGaskK
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) September 4, 2023
"Dzisiaj dopełniamy pełnego, kompleksowego podejścia do opieki nad osobami starszymi, kolejnym doskonałym projektem dotyczącym opieki geriatrycznej. Często powtarzam, że wiedzy uczymy się z książek, natomiast mądrości i życia uczymy się od osób nieco od nas starszych" – powiedziała minister zdrowia Katarzyna Sójka..
"Dzisiaj ten projekt ma za zadanie realizować kompleksową opiekę, wsparcie, takie wsparcie, które będzie stwarzało poczucie bezpieczeństwa dla osób starszych i dla ich rodzin" – zauważyła.
W ocenie minister zdrowia podpisanie ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej to "kolejny krok, który będzie stwarzał lepszą lokalną dostępność i zaangażowanie środowiskowe do tego, by ta opieka była jak najbardziej skoordynowana, by była interdyscyplinarna i by wpływała na wszystkie aspekty, które są potrzebne dla seniorów, dla osób starszych, by w pełnej kompleksowości być zaopiekowanym".
"Projekty, które wymieniłam – leki dostępne bezpłatnie powyżej 65. roku życia i podpisany dziś projekt, centra 75 plus z nadzieją poszerzenia tego programu, są doskonałą propozycją do tego, by stwarzać bezpieczeństwo, by stwarzać pełną opiekę" – dodała.(PAP)
Autorki: Olga Łozińska, Katarzyna Lechowicz-Dyl
jc/