Misja pokojowa UNIFIL w Libanie przedłużona o kolejny rok

2024-08-28 18:29 aktualizacja: 2024-08-29, 08:55
Żołnierz Tymczasowych Sił Zbrojnych ONZ w Libanie, fot. PAP/EPA/STR
Żołnierz Tymczasowych Sił Zbrojnych ONZ w Libanie, fot. PAP/EPA/STR
Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie zagłosowała w środę za przedłużeniem o kolejny rok misji Tymczasowych Sił Zbrojnych ONZ w Libanie (UNIFIL), które patrolują granicę z Izraelem. W Libanie w ramach UNIFIL stacjonuje Polski Kontyngent Wojskowy. Cała misja została utworzona w 1978 roku.

Mandat na prowadzenie operacji jest odnawiany corocznie. Dotychczasowe zezwolenie na działanie misji wygasa w sobotę.

Rada Bezpieczeństwa ONZ zażądała wstrzymania nasilających się starć między bojownikami libańskiego Hezbollahu a siłami izraelskimi i ostrzegła, że dalsza eskalacja "niesie ze sobą wysokie ryzyko doprowadzenia do rozległego konfliktu".

Piętnastu członków Rady jednomyślnie zatwierdziło rezolucję, która wzywa "odpowiednie podmioty" do przywrócenia pokoju i stabilności na wyznaczonej przez ONZ granicy między Izraelem a Libanem.

Jak zauważa Reuters, głosowanie odbyło się zaledwie kilka dni po tym, jak między bojownikami Hezbollahu i żołnierzami izraelskimi doszło do jednej z najbardziej intensywnych wymian ognia w ciągu ostatnich 10 miesięcy. Budzi to obawy, że wojna Izraela z Hamasem w palestyńskiej Strefie Gazy przekształci się w większy konflikt regionalny.

Limit liczebności personelu UNIFIL, określony przez Radę Bezpieczeństwa, wynosi 15 tys. żołnierzy, ale rzeczywiście liczy on ponad 10 tys. Funkcję dowódcy misji pełni gen. Aroldo Lazaro Saenz z Hiszpanii.

W ramach UNIFIL działa Polski Kontyngent Wojskowy (PKW) w Libanie liczący 250 żołnierzy i pracowników. Jego głównymi zadaniami jest ochrona ludności cywilnej i monitorowanie zawieszenia broni oraz niestosowania wrogich działań, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji przy tzw. Blue Line - linii demarkacyjnej wyznaczającej granicę libańsko-izraelską - w ramach rejonu odpowiedzialności batalionu IRISHPOLBATT. Istotną rolę w działaniach żołnierzy odgrywają też programy pomocowe prowadzone w ramach CIMIC (współpracy z władzami cywilnymi w Libanie), a także wspieranie Sił Zbrojnych Libanu.

Żołnierze z PKW Liban stanowią część batalionu sił ONZ, którego liderem jest Irlandia. Aktualnie po stronie irlandzkiej zadania realizuje 124. Infantry Battalion (124. batalion piechoty), który wraz z kontyngentem polskim, węgierskim i maltańskim tworzą IRISHPOLBATT. Trzon obecnej zmiany PKW tworzą żołnierze wydzieleni z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza.

Misja UNIFIL funkcjonuje od 1978 roku; ONZ zdecydowała o jej rozpoczęciu w związku z atakami przeprowadzanymi na Izrael z terenu Libanu przez Organizację Wyzwolenia Palestyny, na co Izrael zareagował wkroczeniem własnych wojsk na teren Libanu. Siły ONZ od tego czasu tworzą swego rodzaju strefę buforową na granicy izraelsko-libańskiej, co jednak nie zapobiegło konfliktom w latach 1982-1985 i w 2006 roku.

Obszar odpowiedzialności operacji UNIFIL wynika z zapisów Rezolucji ONZ Nr 1701; obejmuje południowy obszar Libanu od tzw. Blue Line – linii demarkacyjnej wyznaczająca granicę izraelsko – libańską (południowa granica strefy) do rzeki Litani (północna granica strefy). W skład misji wchodzą m.in. żołnierze z Włoch (największy kontyngent), Francji, Niemiec, a także Chin czy Indii.

sma/