Misja sekretarza stanu USA na Bliskim Wschodzie

2024-02-07 17:16 aktualizacja: 2024-02-08, 09:10
Antony Blinken Fot. Laurentino Cortizo/PAP/EPA
Antony Blinken Fot. Laurentino Cortizo/PAP/EPA
Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w środę, podczas spotkania z prezydentem Izraela Icchakiem Hercogiem, że pozostało wiele do zrobienia, by można było uwolnić izraelskich zakładników. Dodał też, że rozmawia w Izraelu o dodatkowej pomocy dla Strefy Gazy.

"Pozostało jeszcze wiele pracy, ale bardzo się na niej koncentrujemy i mamy nadzieję, że będziemy mogli ponowie rozpocząć proces uwalniania zakładników, który został przerwany tak wiele miesięcy temu" - oznajmił Blinken w Jerozolimie, odnosząc się do prób osiągnięcia porozumienia z Hamasem.

Prezydent Izraela powiedział, że Izraelczycy modlą się o wypuszczenie jeńców. "Chcemy ich tu z powrotem tak szybko, jak to możliwe. Sytuacja jest bardzo trudna. I jest oczywiste, że w tej sprawie Hamas narusza wszelkie zasady ludzkiego postępowania" - dodał Hercog.

Jak zwraca uwagę portal Times of Israel, Blinken uznał, że ostatecznie winę za dramat ludności cywilnej ponoszą palestyńscy terroryści. "Jest tylu niewinnych mężczyzn, kobiet i dzieci, którzy cierpią z powodu ataków przeprowadzonych przez Hamas, schwytanych w krzyżowy ogień Hamasu" - oświadczył sekretarz stanu.

Wyraził też pewien optymizm w sprawie normalizacji stosunków między Tel Awiwem i Rijadem. "Słyszałem, również w Arabii Saudyjskiej jak i innych miejscach, w Egipcie i Katarze (...), że jest to możliwe, że naprawdę zintegruje to Izrael z regionem i będzie rozwiązaniem jego najpoważniejszych problemów związanych z bezpieczeństwem (...), a także będzie odpowiedzią na aspiracje narodu palestyńskiego" - powiedział szef amerykańskiej dyplomacji.

Warunkiem porozumienia, na mocy którego Hamas wypuściłby przetrzymywanych zakładników, byłoby zawieszenie broni w Strefie Gazy. Rzecznik izraelskiego rządu Avi Hyman przekazał, że przedstawiona w tej sprawie propozycja katarskich negocjatorów jest uważnie analizowana, również przez Mosad.

Katar, wspierany przez Egipt, jest głównym mediatorem między Hamasem a Izraelem. Hamas zaproponował Izraelowi zawieszenie broni na okres czterech i pół miesiąca, podczas którego zostanie uzgodnione zakończenie wojny, a 136 izraelskich zakładników będzie uwalnianych w trzech etapach w zamian za 1500 więźniów palestyńskich - poinformowała w środę agencja Reutera.

Izraelski rząd uważa, że niektóre warunki Hamasu nie mogą być spełnione i władze rozważają, czy je po prostu odrzucić, czy zażądać ich modyfikacji - poinformował wysokiej rangi przedstawiciel izraelskiego gabinetu, cytowany w środę przez telewizję kanał 13.

Blinken przybył do Izraela we wtorek wieczorem; jest to kolejny etap jego pięciodniowej podróży po Bliskim Wschodzie, w ramach której chce m.in. doprowadzić do zawieszenia broni w Strefie Gazy i stara się o zwiększania pomocy humanitarnej dla Palestyńczyków.

Przed przybyciem do Izraela Blinken był w Arabii Saudyjskiej, Egipcie i Katarze. Zamierza także odwiedzić Zachodni Brzeg Jordanu.

To piąta wizyta Blinkena na Bliskim Wschodzie od 7 października zeszłego roku, gdy rozpoczęła się wojna Hamasu z Izraelem. (PAP)

sma/