Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,40 proc. i wyniósł 38.239,66 pkt.
S&P 500 na koniec dnia zyskał 1,02 proc. i wyniósł 5.099,96 pkt.
Nasdaq Composite wzrósł o 2,03 proc. i zamknął sesję na poziomie 15.927,90 pkt.
Indeks spółek o mniejszej kapitalizacji Russell 2000 rośnie o 1,10 proc. i wynosi 2.002,84 pkt.
Wskaźnik zmienności VIX spada o 2,41 proc., do 15,00 pkt.
W ciągu tygodnia indeks S&P500 zyskał 2,7 proc., przerywając serię trzech spadkowych tygodni z rzędu. Nasdaq zyskał przez pięć dni 4,2 proc. i był to pierwszy wzrostowy tydzień z pięciu ostatnich, Dow zyskał 0,7 proc. w skali tygodnia.
"Kończymy zmienny tydzień mocnym akcentem" – powiedziała Mona Mahajan, starszy strateg inwestycyjny w Edward Jones.
"Miło jest zobaczyć trochę zieleni na ekranie. Wyraźnie widać, że jednym z czynników napędzających były znakomite doniesienia pochodzące z największych technologicznych koncernów" - dodała.
Notowania Alphabetu zwyżkowały ponad 10 proc. Zarząd koncernu poinformował w czwartek, że firma wypłaci dywidendę w wysokości 20 centów na akcję, pierwszą w historii firmy, i zatwierdził wykup akcji o wartości do 70 mld USD.
Akcje Microsoftu wzrosły ponad 2 proc. Zysk Microsoftu w pierwszym kwartale 2024 roku wyniósł 2,94 USD na akcję, a rynek szacował zysk na akcję na poziomie 2,82 USD. Przychody koncernu wzrosły rok do roku o 17 proc., do 61,86 mld USD, a rynek szacował je na 60,80 mld USD.
"Po gorszych od oczekiwań wynikach Mety właśnie tego potrzebowały rynki. Wielu inwestorów, którzy niecierpliwie czekali, aż inwestycje w sztuczną inteligencję przyniosą również wyższe przychody, prawdopodobnie odetchnęło z ulgą, gdy dyrektorka finansowa Alphabet Ruth Porat powiedziała, że zaobserwowano rosnący wkład rozwiązań w zakresie sztucznej inteligencji" – podał w raporcie Johan Javeus, starszy ekonomista w SEB.
"Mamy do czynienia z niepewną sytuacją, w której zyski kilku dużych spółek wpływają na nastroje na całym rynku. Zaobserwowaliśmy pewną zmienność, która prawdopodobnie będzie się utrzymywać, wynikającą z raportów finansowych, a także spadku oczekiwań dotyczących stóp proc. wycenianych" – powiedział Justin Onuekwusi, dyrektor ds. inwestycji St James Place Management.
Snap wzrósł około 28 proc. po tym, jak firma zajmująca się mediami społecznościowymi przekroczyła szacunki za pierwszy kwartał dotyczące przychodów i wzrostu liczby użytkowników. Akcje Pinteresta również zwyżkują o 5 proc.
Intel spadł 9 proc., prognozując przychody i zysk w drugim kwartale poniżej szacunków, w związku ze słabym popytem na swoje tradycyjne chipy do centrów danych i komputerów PC.
Akcje Exxon Mobil spadły prawie 3 proc. Zysk na akcję koncernu naftowego w I kw. wyniósł 2,06 USD. Analitycy oczekiwali zysku w wysokości 2,21 USD.
Według strategów JPMorgan Chase & Co. prawie 80 proc. firm z indeksu S&P 500, które do tej pory opublikowały raporty kwartalne, przekroczyło szacunki analityków.
Inwestorzy otrzymali też sporą porcję najnowszych danych makro z amerykańskiej gospodarki.
Deflator PCE w USA w marcu wyniósł 2,7 proc. rdr, wobec 2,5 proc. rdr miesiąc wcześniej i konsensusu na poziomie 2,6 proc.
Wskaźnik w ujęciu bazowym wyniósł 2,8 proc. rdr vs 2,8 proc. miesiąc wcześniej i oczekiwań na poziomie 2,7 proc. rdr.
W ujęciu mdm deflator PCE wyniósł +0,3 proc., wobec +0,3 proc. miesiąc wcześniej. Oczekiwano +0,3 proc.
Bez cen żywności i energii, deflator PCE wyniósł +0,3 proc. mdm wobec +0,3 proc. mdm miesiąc wcześniej. Oczekiwano +0,3 proc.
Deflator PCE (personal consumption expenditure deflator) jest miarą zmian cen dóbr i usług nabywanych przez konsumentów. W ujęciu bazowym nie bierze pod uwagę cen żywności i energii.
Deflator PCE jest preferowaną przez Fed miarą wzrostu cen. Uśredniony cel inflacyjny Rezerwy Federalnej to 2,0 proc.
Indeks sentymentu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, w kwietniu spadł do 77,2 pkt. z 79,4 pkt. miesiąc wcześniej - podano w drugim wyliczeniu.
12 kwietnia we wstępnym wyliczeniu indeks kształtował się na poziomie 77,9 pkt.
Oczekiwana przez badanych w kwietniu inflacja w horyzoncie roku wyniosła 3,2 proc. wobec 2,9 proc. w poprzednim miesiącu, a w długim terminie 3,0 proc. wobec 2,8 proc. miesiąc wcześniej.
Wydatki amerykańskich konsumentów w marcu wzrosły o 0,8 proc. mdm, po wzroście o 0,8 proc. miesiąc wcześniej. Oczekiwano wzrostu o 0,6 proc. mdm.
Dochody Amerykanów wzrosły o 0,5 proc. wobec +0,3 proc. miesiąc wcześniej. Tu rynek oczekiwał wzrostu o 0,5 proc. mdm.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na maj zwyżkują o 0,11 proc. do 83,66 USD za baryłkę, a czerwcowe futures na Brent rosną o 0,35 proc. do 89,32 USD/b. (PAP)
pr/ sp/