Monograficzna wystawa Tadeusza Baranowskiego – w ramach 35. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier [NASZE WIDEO]

2024-09-18 10:38 aktualizacja: 2024-09-19, 02:04
W instytucji EC1 Łódź trwa monograficzna wystawa Tadeusza Baranowskiego – znanego twórcy komiksów - oraz ekspozycje prac Kasi Nie oraz Adriana Madeja. To wydarzenia w ramach 35. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier (MFKiG).

35. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier odbył się 14-15 września w Łodzi na terenie Atlas Areny. Współorganizatorka wydarzenia Katarzyna Tośta powiedziała PAP, że MFKiG to największe święto miłośników komiksów i gier, organizowane w Polsce oraz w krajach ościennych.

"W Atlas Arenie była największa strefa targowa, wielu twórców zagranicznych, najważniejsi twórcy polscy, z którymi można było się spotkać, zdobyć ich autografy, porozmawiać. Poza tym mieliśmy dużą strefę gier. Najważniejszą lokalną gwiazdą na tegorocznym festiwalu był Tadeusz Baranowski. Zrobiliśmy wielką monograficzną wystawę pt. +Tadeusz Baranowski. Śmieszy, tumani, przestrasza+. Wystawa jest udostępniona dla publiczności w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej" – opowiedziała.

Sam twórca komiksowy Tadeusz Baranowski mówił, że organizatorzy festiwalu włożyli ogromny wysiłek w stworzenie tej wystawy. "Przyjeżdżali do mnie do domu, wybierali różne prace. Czuję się zawstydzony i uważam, że jest tylu świetnych rysowników u nas w Polsce, którzy zasługują bardziej ode mnie na własne wystawy. Ale mam szczęście, że zostałem przez moich fanów doceniony" – twierdził.

Artysta powiedział PAP, że nie zamierza odkładać rysowania. "Wróciłem do malarstwa, które zaniedbałem przez wiele lat. Mam w domu namalowanych ponad 200 obrazów. Zawsze mówiłem, że wrócę do tego, ale się nie spodziewałem, że życie tak szybko mija. Mam plany, żeby pracować, ale nic więcej nie mogę powiedzieć, ponieważ PESEL mnie troszeczkę demobilizuje" – relacjonował.

W ramach festiwalu pokazywane są także mniejsze wystawy. Jedną z nich jest wystawa Kasi Nie. "Pod tym pseudonimem kryje się Katarzyna Niemczyk, która już rysowała chociażby dla Marvela i jest dobrze rozpoznawalną twórczynią. Dodatkowo mamy też mikrowystawę upamiętniającą Adriana Madeja (polski rysownik komiksów, ilustrator, storyboardzistą oraz laureat Grand Prix MFKiG, zmarły w tym roku – PAP). Był moim kolegą ze szkoły, z liceum plastycznego, i bardzo ciekawym twórcą" – mówi Tośta.

Na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier nie zabrakło też gości zagranicznych. "Greg Rucka (...) jest rozchwytywanym scenarzystą, autorem "Gotham Central", "Wonder Woman", serii "Lazarus". Pojawił się Filipe Andrade – Portugalczyk i nasz wielki przyjaciel, którego czytelnicy mogą kojarzyć z pracy nad komiksem "Cyberpunk 2077". Był też Tony Sandoval, który gości w Polsce dosyć często, ma rzeszę wiernych fanów. Romuald Giuliuvo, który debiutował z komiksem "Ostatni dzień Howarda Phillipsa Lovecrafta", do którego tworzył rysunki Jakub Rebelka" – opowiedziała współorganizatorka festiwalu.

Rafał Szłapa, rysownik i współautor ostatniego komiksu "Paneuropa", podzielił się swoimi wrażeniami z MFKiG. "Ja tu ze 30 lat przyjeżdżam, chyba jeszcze od 96 roku, i od tej pory opuściłem tylko jedną edycję. Ten festiwal się rozwinął na moich oczach. Pamiętam go jeszcze jako fanowską imprezę, gdzie wszyscy się znali, a teraz mamy imprezę w międzynarodowej skali, która doskonale sobie radzi, przyciąga wielu nowych fanów tej sztuki" – oznajmił artysta.

Wystawę "Tadeusz Baranowski. Śmieszy, tumani, przestrasza" można oglądać w EC1 w Łodzi do 2 marca 2025.(PAP)

Autor: Roman Havryshchak

kgr/