Jak wynika z wpisu w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, projekt ustawy miałby przewidywać, że każdy przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) będzie mógł poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o zamiarze niepodlegania pod obowiązkowe ubezpieczenia społeczne, a także o nieopłacaniu składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy w wymiarze do trzech miesięcy kalendarzowych w ciągu roku kalendarzowego.
Po upływie okresu lub okresów niepodlegania, ponowne objęcie obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi następować będzie automatycznie i nie będzie wymagało osobnego zgłoszenia - przewidują założenia. Zaznaczono w nich także, że korzystanie z rozwiązania nie będzie miało wpływu na uprawnienie do zasiłku chorobowego, o ile składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe były opłacane przez minimalny wskazany w przepisach okres 90 dni.
Rozwiązanie ma być dobrowolne i skierowane do wszystkich przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą niezależnie od formy rozliczania podatku dochodowego - podkreślono w założeniach.
Zgodnie z wpisem do wykazu prac legislacyjnych i programowych przewidywany termin przyjęcia projektu przez rząd to I kwartał 2024 roku. (PAP)
gn/