MSZ: oddajemy cześć Polakom pomordowanym na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej

2024-07-11 17:33 aktualizacja: 2024-07-11, 22:08
Uroczystość złożenia kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie z okazji 81. rocznicy zbrodni wołyńskiej. Fot. PAP/	Rafał Guz
Uroczystość złożenia kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie z okazji 81. rocznicy zbrodni wołyńskiej. Fot. PAP/ Rafał Guz
W 81. rocznicę tragicznych wydarzeń na wschodnich terenach dawnej II Rzeczypospolitej Polskiej, oddajemy cześć Polakom pomordowanym na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej; mamy nadzieję, że uprzedzenia już nigdy nie podzielą naszych narodów - podkreśliło w czwartek MSZ.

Wpis dotyczący zbrodni na Wołyniu resort spraw zagranicznych zamieścił na platformie X.

Co roku 11 lipca obchodzona jest rocznica tzw. krwawej niedzieli, ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na polskich mieszkańcach Wołynia i Małopolski Wschodniej. Od 2016 r. dzień ten obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

11 lipca 1943 r. ukraińscy nacjonaliści dokonali ataku na polskich mieszkańców 150 miejscowości na Wołyniu. W sumie w latach 1943-45 na Wołyniu, Podolu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tys. Polaków zamordowanych przez oddziały Ukraińskiej Armii Powstańczej i miejscową ludność ukraińską.

Zbrodnia wołyńska jest jednym z najbardziej dramatycznych epizodów II wojny światowej i losów Polaków. W przeciwieństwie do mordów dokonywanych przez okupantów niemieckich i sowieckich ludobójstwo na Wołyniu było często popełniane przez sąsiadów ofiar, których przodkowie przez wiele pokoleń zamieszkiwali wraz z Polakami te same wsie i osady. (PAP)

gn/