MSZ: Polska przekaże 2 mln dolarów dla agend ONZ działających w Strefie Gazy

2024-04-24 19:13 aktualizacja: 2024-04-25, 08:46
Palestyńczycy zbierają się, aby otrzymać żywność w punkcie zbiórki w Rafah (zdjęcie ilustracyjne), fot. PAP/Abaca
Palestyńczycy zbierają się, aby otrzymać żywność w punkcie zbiórki w Rafah (zdjęcie ilustracyjne), fot. PAP/Abaca
W związku z katastrofalną sytuacją humanitarną ludności cywilnej w Gazie oraz bardzo trudnymi warunkami dostarczania pomocy, Polska przekaże dwie wpłaty w łącznej wysokości 2 mln USD dla agend ONZ działających w Strefie Gazy - poinformowało w środę MSZ.

"W związku z dramatyczną sytuacją humanitarną i żywnościową ludności cywilnej w Gazie oraz bardzo trudnymi warunkami dostarczania pomocy MSZ podjęło decyzje o przekazaniu 1 mln USD na WFP i 1 mln USD na UNRWA" - poinformował resort dyplomacji w środowym komunikacie.

Podkreślono, że Światowy Program Żywnościowy (WFP - World Food Programme) jest ważnym partnerem Polski w zakresie pomocy humanitarnej.

"WFP przekazuje miesięcznie żywność dla ponad 1,45 mln mieszkańców Stefy Gazy. Polska wpłata jest odpowiedzią na ogłoszone przez WFP zapotrzebowanie w wysokości 760 mln USD na prowadzenie operacji humanitarnej w Gazie do końca 2024 r." - podało MSZ.

Wpłata do budżetu Agencji Narodów Zjednoczonych do spraw Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA) jest "kontynuacją dotychczasowego zaangażowania Polski na rzecz uchodźców palestyńskich w Gazie i na Zachodnim Brzegu, a także w Jordanii, Libanie i Syrii".

Resort dyplomacji zaznaczył, że Polska "wspiera Palestynę w ramach programu współpracy rozwojowej nieprzerwanie od 2007 r., a "pomoc humanitarna została zasadniczo zwiększona po 7 października 2023 roku poprzez dodatkowe wpłaty na rzecz UNRWA, UNICEF i WFP". "Ponadto dostarczyliśmy także pomoc medyczną dla szpitali w Egipcie, gdzie leczeni są pacjenci ze Strefy Gazy" - podało MSZ.

W 2023 r. - poinformowano - MSZ "sfinansowało również projekty rozwojowych na terytoriach palestyńskich realizowane przez polskie organizacje pozarządowe oraz Przedstawicielstwo RP w Ramallah. Polscy eksperci zostali delegowani do misji WHO zajmującej się ewakuacjami medycznymi i oczyszczaniem wody w Gazie".

7 października ub.r. palestyńska organizacja terrorystyczna Hamas zaatakowała Izrael. Podczas zamachu zginęło ponad 1200 osób, a ponad 240 zostało porwanych do Strefy Gazy. Izrael odpowiedział najpierw zmasowanym atakiem z powietrza, a później izraelskie wojsko - jednostki pancerne i piechota - wkroczyło do Strefy Gazy.

Według danych ministerstwa zdrowia Strefy Gazy w akcjach wojska izraelskiego zginęło już 34 tys. Palestyńczyków. Agencje ONZ informują, że większość z ok. 2,3 mln mieszkańców Strefy straciła domy, a w półenklawie panuje tragiczna sytuacja humanitarna. Światowa Inicjatywa na rzecz Klasyfikacji Fazy Bezpieczeństwa Żywnościowego, prowadzona m.in. przez Światowy Program Żywnościowy, ostrzegła, że o ile wszyscy mieszkańcy Strefy Gazy "stoją w obliczu wysokiego poziomu poważnego braku bezpieczeństwa żywnościowego" to przewiduje się, że przed końcem maja północna część terytorium może zostać dotknięta głodem.

nl/