Groźba weta jest następstwem zawartego w czwartek na posiedzeniu Rady Europejskiej porozumienia między niemal wszystkimi członkami Unii Europejskiej (za wyjątkiem Węgier), dotyczącego rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z Ukrainą - napisał Reuters, przypominając, że premier Węgier Viktor Orban opuścił salę obrad, by nie brać udziału w głosowaniu.
Jego stanowisko z zadowoleniem przyjęły władze rosyjskie, z którymi rząd Orbana utrzymuje regularne stosunki pomimo rosyjskiej agresji na Ukrainę. Moskwa nadal dostarcza Węgrom większość gazu - napisała agencja.
"Wyjaśniliśmy Bułgarom, że jeśli utrzymają ten podatek (od przesyłu rosyjskiego gazu - PAP), jeśli nadal będą zagrażać bezpieczeństwu dostaw energii na Węgry, to zawetujemy ich wejście do strefy Schengen" - powiedział węgierski minister spraw zagranicznych i handlu Peter Szijjarto dodając, że Budapeszt wycofa swoje weto, gdy tylko decyzja o wprowadzeniu podatku tranzytowego zostanie uchylona.
Podczas gdy kraje Europy Zachodniej podjęły znaczne wysiłki, aby uniezależnić się od rosyjskiego gazu, Węgry otrzymują 4,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie z Rosji na mocy umowy podpisanej w 2021 roku. Paliwo jest transportowane głównie przez terytorium Bułgarii i Serbii.
10 października br. bułgarski parlament zdecydował o wprowadzeniu opłaty tranzytowej w wysokości 10 euro za megawatogodzinę. Decyzja dotyczyła Serbii, Macedonii Północnej, Węgier i Austrii, które ostro się temu sprzeciwiły.
W miniony poniedziałek liderzy dwóch partii rządzących - Kontynuujemy Zmiany-Demokratyczna Bułgaria i GERB, Kirił Petkow i Bojko Borisow, oświadczyli w parlamencie, że na razie opłata nie będzie wprowadzana mimo, że decyzję rządu zaaprobował już parlament.
Podatkiem miał być objęty gaz z Rosji, płynący gazociągiem Turecki Potok przez Morze Czarne i Turcję. Przepustowość Tureckiego Potoku wynosi 15,75 mld metrów sześciennych rocznie.
„Ponieważ jesteśmy bardzo blisko (rozwiązania problemu) Schengen, to (mając na uwadze), że sprawa opłat może w ostatniej chwili stanąć na przeszkodzie, postanowiliśmy uspokoić wszystkie kraje, odbierające gaz za naszym pośrednictwem” - oznajmił we wtorek lider partii GERB Borisow. (PAP)
pp/
arch.