Mur z lustra weneckiego. Symboliczna instalacja przypominająca o powstaniu w getcie warszawskim [NASZE WIDEO]

2023-09-23 13:03 aktualizacja: 2023-09-24, 11:11
Instalacja z lustrem weneckim, Fot. PAP/Szymon Pulcyn
Instalacja z lustrem weneckim, Fot. PAP/Szymon Pulcyn
Symboliczny mur - instalacja z lustrem weneckim została postawiona w Warszawie, na historycznej granicy getta. Chcemy przywołać pamięć tych tragicznych wydarzeń z perspektywy ich uczestników - powiedziała Marta Dziewulska, rzeczniczka prasowa Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Instalacja "Dwie strony muru" stanęła u zbiegu ulic Grzybowskiej i Żelaznej w Warszawie, na historycznej granicy getta. To właśnie między innymi w tym miejscu w 1940 roku w Warszawie stanął mur getta, który odizolował ludność żydowską od reszty mieszkańców miasta.

"W tym roku mija 80 lat od wybuchu powstania w getcie warszawskim. Celem instalacji jest przypomnienie historii 50 tysięcy Żydówek i Żydów zamkniętych w getcie. Symboliczny mur - instalacja przywołuje pamięć tych tragicznych wydarzeń z perspektywy ich uczestników" - powiedziała PAP.PL Marta Dziewulska, rzeczniczka prasowa Muzeum Historii Polskich POLIN.

Instalacja jest w formie muru, z którego jednej strony znajduje się lustro weneckie pozwalające obserwować to, co dzieje się za murem. Druga strona to lustro, w którym odbijają się przechodzący i obserwujący ludzi.

Jak podkreśliła Dziewulska "mur stał się symbolem bólu, opresji i bezsilności ludzi zamkniętych po jednej stronie, ale także symbolem brutalnej siły wymierzonej w część społeczeństwa".

"Tym symbolicznym murem, a także wystawą w muzeum POLIN "Wokół nas morze ognia" opowiadamy o historii cywilów, ludzi takich jak my, którzy w granicach getta znaleźli się nie ze swojej woli" - powiedziała i dodała, że dla niej osobiście możliwość stanięcia w tym miejscu, gdzie przebiega historyczna granica getta jest bardzo przejmująca.

"Chcieliśmy choć na chwilę wyrwać przechodniów z tego codziennego biegu, aby się zatrzymali i na chwilę znaleźli sami ze sobą, z tą taflą szkła, wyizolowani z tego zewnętrznego świata" - wyjaśniła. Z boku muru umieszczona jest tablica z kodem QR, który po zeskanowaniu umożliwia odsłuchanie podcastu "Jakby nas ziemia pochłonęła" autorstwa pisarki i dziennikarki Katarzyny Kobylarczyk.

Podcast, opracowany na podstawie pamiętników osób ukrywających się w trakcie powstania, to reportaż literacki w sześciu odcinkach opowiadający o losach sześciu bohaterów walczących o przetrwanie podczas powstania w getcie warszawskim: Stelli Fidelseid, Mieczysława Barucha Goldmana, Anonimowej dziewczyny z bunkra przy ul. Miłej, pana Maura, Łukasza Menesa oraz Krystyny Budnickiej.

"Te osoby to również bohaterowie wystawy Wokół nas morze ognia, prezentowanej w Muzeum POLIN do 8 stycznia, a instalacja Dwie strony muru będzie dostępna dla każdego do końca października" - podsumowała Dziewulska. (PAP)

Wideo do pobrania dostępne jest pod linkiem: https://wideo.pap.pl/videos/69700/ i

Autorka: Agnieszka Gorczyca

kw/