O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Muresan: państwa na wschodniej granicy UE muszą otrzymać znaczną część ze 150 mld euro [NASZE WIDEO]

Europoseł Siegfried Muresan (EPL) uważa, że państwa UE, które chronią jej wschodnią granicę, muszą otrzymać znaczną część z zaproponowanej przez KE kwoty 150 mld euro na obronność. Polska wykonuje doskonałą pracę, chroniąc granicę zewnętrzną UE – oświadczył we wtorek.

Komisja Europejska zaproponowała na początku marca pakiet pożyczek do 150 mld euro dla państw UE w ramach planu dozbrojenia kontynentu. Środki mają trafić na takie cele, jak obrona powietrzna, pociski rakietowe czy drony.

Muresan, który jest w PE głównym negocjatorem ds. przyszłego budżetu UE, uważa że kraje położone blisko Rosji, chroniące wschodnią granicę Unii Europejskiej, muszą być wspierane przez Wspólnotę w sposób szczególny.

Jego zdaniem dlatego muszą otrzymać znaczną część z zaproponowanej przez KE kwoty 150 mld euro pożyczek na obronność.

Więcej

Ursula von der Leyen. Fot. EPA/RONALD WITTEK

Von der Leyen: musimy wziąć odpowiedzialność za własne bezpieczeństwo

Wschodnia granica Polski

Jak dodał, kilka tygodni temu na zaproszenie szefa delegacji PO-PSL, europosła Andrzeja Halickiego (KO) był w Polsce, przy granicy z Białorusią.

"Widzieliśmy tam, jak Białoruś wspólnie z Rosją instrumentalizuje nielegalnych migrantów z Afryki, nielegalnie ich transportując z krajów Afryki przez Moskwę i Mińsk do granicy z Polską, a przy wsparciu białoruskich władz migranci są zachęcani do nielegalnego przekraczania granicy do Polski, (…) co stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa całej Europy" – powiedział.

Dodał, że Polska wykonuje doskonałą pracę, chroniąc granicę zewnętrzną Unii Europejskiej. "Istnieje tam infrastruktura fizyczna i jest to coś, co jest niezbędne, bo gdy jesteś tam i widzisz po drugiej stronie granicy reżim kierowany przez prezydenta Łukaszenkę, rozumiesz, że to jedyny sposób na ochronę granicy" - podkreślił.

Powiedział, że on i jego koledzy europosłowie mogli przekonać się podczas wizyty przy granicy z Białorusią, jak polskie służby chronią granicę w interesie całej UE.

"Wierzymy, że powinny być wspierane (przez UE). Staje się to obecnie bardzo ważne, gdy dyskutujemy o finansowaniu bezpieczeństwa i obrony w Europie w krótkim i długim okresie. Ochrona naszej zewnętrznej granicy, to niezbędny wkład w budowę bezpieczeństwa Unii Europejskiej. (..) Musi być też wspierana przez UE, w tym poprzez fundusze unijne" – powiedział PAP.

Specjalne programy wsparcia

Dodał, że w ramach przyszłego budżetu UE powinny istnieć również specjalne programy wsparcia dla regionów graniczących z Rosją, Białorusią i Ukrainą. W tym kontekście, jak dodał, powinny być m.in. finansowane inwestycje infrastrukturalne i związane z bezpieczeństwem.

Więcej

Siedziba Komisji Europejskiej. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Komisja Europejska: nie może być dyskusji o bezpieczeństwie Ukrainy i Europy bez Europy

Europoseł dodał, że Europejska Partia Ludowa oczekuje również, iż zaproponowana przez KE kwota 150 mld euro pożyczek zostanie przeznaczona na projekty transgraniczne, które są składane przez kilka państw członkowskich, mają europejską wartość dodaną, i których żadne państwo członkowskie nie jest w stanie zrealizować samodzielnie.

W środę Komisja Europejska ma opublikować tzw. białą księgę, która będzie zawierać propozycje dotyczące dozbrojenia Europy. W czwartek ten temat pojawi się na szczycie UE w stolicy Belgii.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ mal/ jpn/ ktl/ ał/

Zobacz także

  • Budynek PE. Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Odwet wobec ceł Trumpa? UE rozważa restrykcje na eksport do USA

  • Mohammad Mustafa i Kaja Kallas. Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

    "Izrael musi zostać pociągnięty do odpowiedzialności za zbrodnie w Gazie". Premier Palestyny w Luksemburgu

  • Telefon komórkowy (zdj. ilustracyjne) Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

    Pracownicy Komisji Europejskiej obawiają się infiltracji przed wyjazdem do USA?

  • Flagi UE/Flaga Palestyny Fot. PAP/Radek Pietruszka/EPA/MOHAMMED BADRA

    W poniedziałek pierwszy w historii dialog polityczny UE-Palestyna

Serwisy ogólnodostępne PAP