Tegoroczny program instytucji jest związany z przypadającymi w tym roku rocznicami – 82. rocznicą przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową oraz 80. rocznicą Akcji "Burza" i Powstania Warszawskiego.
"Armia Krajowa to wielka historia, ale to też w samej tylko Małopolsce setki miejsc pamięci o czynie AK; żołnierzach, dowódcach, potyczkach, pacyfikacjach, zrzutach alianckich z pomocą. Te wszystkie miejsca znalazły się w przewodnikach przygotowanych przez muzeum 'Śladami Armii Krajowej w Małopolsce'" – powiedział podczas konferencji prasowej dyrektor Muzeum AK Jarosław Szarek. Jak dodał, każdy, kto przejdzie sześć opisanych w przewodnikach tras śladami żołnierzy AK po Małopolsce, otrzyma od muzeum odznakę, która ma dokumentować wiedzę historyczną i krajoznawczą zdobytą w trakcie pieszych wędrówek.
"Pomysł na tę odznakę towarzyszył nam od samego początku, kiedy opracowywaliśmy przewodniki. Chcieliśmy zachęcić naszych sympatyków, młodzież, dorosłych, żeby poznawać ziemię małopolską i dzieje Armii Krajowej" – dodał Olgierd Grott, kierownik działu historycznego muzeum. "Wydaje nam się, że jest to doskonałe połączenie, (…) aby wyjść z murów miasta i poznać najbliższą okolicę, bo ona ma w sobie wiele piękna i też wspaniałą historię" - ocenił.
W nawiązaniu do przypadających w tym roku rocznic Muzeum AK planuje trzy wystawy czasowe. W czerwcu otwarta ma być ekspozycja "Poeci Podziemia. Słowo i czyn" przypominająca tworzących w czasie wojny i okupacji.
"Będą to sylwetki poetów z tamtego czasu. Jedni przeszli do klasyki literatury polskiej, jak Krzysztof Kamil Baczyński czy Tadeusz Gajcy, inni są znani z piosenek, jak Krystyna Krahelska czy Józef Szczepański. Na wystawie zobaczymy rękopisy tych poetów" – zapowiedział dyrektor Szarek. Na dziedzińcu Muzeum AK odwzorowana zostanie też podziemna drukarnia, w której znajdą się faksymile periodyków, m.in. krakowskiej "Watry" i pisma literackiego "Sztuka i Naród".
W związku z 80-tą rocznicą Operacji "Burza" i Powstania Warszawskiego jesienią planowane jest otwarcie wystawy pt. "Rzeczpospolite Partyzanckie i wyzwolone miasta". Ekspozycja ma ukazywać działania AK na terenie objętym planem "Burza", których efektem była walka z niemieckim okupantem prowadząca do wyzwolenia pewnych obszarów RP przed wkroczeniem Armii Czerwonej.
Jak zapowiedział Szarek, ostatnia z planowanych wystaw będzie z kolei poświęcona dalszym losom żołnierzy podziemia. "To będzie wystawa zamykająca opowieść o 1944 roku, pokazująca dramat pokolenia Armii Krajowej" – powiedział. Na wystawie zostanie przedstawiona kolekcja 1500 portretów wykonanych ołówkiem w sowieckich obozach.
Muzeum AK we współpracy z IPN i Małopolskim Kuratorium Oświaty przygotowało też konkurs "Śladami akcji Burza w Małopolsce". Zadaniem uczestników konkursu jest odnalezienie w swojej okolicy nieznanych lub mało kojarzonych postaci walczących lub związanych z podziemiem.(PAP)
Autorka: Julia Kalęba
kgr/