Muzyczny spektakl zatytułowany "Filmofonia. Koncert piosenek filmowych" obfitować będzie we wspomnienia, nostalgię i zabawę. Widzowie usłyszą stare utwory, a na scenie pojawią się bohaterowie znani ze współczesnych filmów, podkreślając ciągłe przenikanie się muzyki i kina.
Jak podkreśla teatr, muzyka od zawsze towarzyszy filmowi i jest tak integralną jego częścią, że trudno sobie wyobrazić jedno bez drugiego.
"Nasza najnowsza premiera to spektakl muzyczny składający się z 20 - nieoczywistych i momentami zaskakujących - piosenek ze ścieżek dźwiękowych starych filmów, które dla nas stały się kanwą do muzycznej opowieści wykorzystującej elementy popkultury" – wyjaśnił w informacji prasowej zastępca dyrektora ds. artystycznych Teatru Zagłębia i reżyser spektaklu Jacek Jabrzyk.
Przedstawienie zabierze widzów w muzyczną podróż do kina lat 20. i 30. XX wieku, pełną rewiowych opowieści utkanych z filmowych piosenek.
"Aktorzy wcielają się w postaci znane z całej historii kina i stworzą barwną, przewrotną i zabawną opowieść muzyczną o świecie. Nie tylko o filmach" – podkreślił Jabrzyk.
Spektakl przywoła atmosferę młodego kina, kabaretów i tańców, ale także niepokoju, który towarzyszył tamtym czasom. W filmach zawsze odbijały się wydarzenia historyczne i emocje społeczne, więc przedstawienie będzie również opowieścią o nas samych – o radościach, marzeniach, tęsknotach, a także obawach. W programie znajdą się utwory znane z filmów polskich i zagranicznych, m.in. "Santa Lucia", "Lili Marleen" oraz piosenki Henryka Warsa.
Zaskoczeniem dla widzów będzie fakt, że wiele znanych piosenek pochodzi z przedwojennego okresu, co odkryli nawet sami twórcy spektaklu. "Zaskoczymy widzów, bo i my, gdy szukaliśmy materiałów do tego spektaklu, byliśmy niejednokrotnie zadziwieni tym, że niektóre z piosenek pamiętają przedwojenne czasy. Przewrotność +Filmofonii+ polega też na tym, że poprowadzimy dialog z wyobrażeniami utworów osadzonych w naszej wyobraźni i pamięci" – dodaje Jabrzyk.
Na scenie Teatru Zagłębia wystąpią aktorzy: Agnieszka Bieńkowska, Beata Deutschman, Weronika Janosz, Aleksander Blitek, Przemysław Kania, Krzysztof Korzeniowski i Tomasz Muszyński. (PAP)
autorka: Julia Szymańska
mar/