Na Orlej Perci bez zimowego wyposażenia. Turyści utknęli na Koziej Przełęczy

2024-01-05 14:24 aktualizacja: 2024-01-05, 23:00
Akcja ratowników TOPR na Koziej Przełęczy, Fot. TOPR/Facebook
Akcja ratowników TOPR na Koziej Przełęczy, Fot. TOPR/Facebook
Trójka turystów nie była w stanie bezpiecznie kontynuować wycieczki i utknęła poniżej Koziej Przełęczy. Telefonicznie wezwali na pomoc ratowników TOPR, którzy bezpiecznie sprowadzili ich na dół – poinformował ratownik dyżurny TOPR.

Turyści wybrali się w czwartek na trudny szlak bez kompletnego zimowego wyposażenia i przygotowania, podczas gdy obowiązywał trzeci stopień zagrożenia lawinowego i wiał silny wiatr. Na pokładzie śmigłowca nad Zmarzły Staw przetransportowano dwójkę ratowników, którzy dalej pieszo udali się w kierunku wzywających pomocy turystów.

„Podczas kolejnego lotu z ratownikami pogoda uniemożliwiła desant ratowników w tym samym miejscu, w związku z czym na Kozią Przełęcz ratownicy ruszyli pieszo znad Czarnego Stawu” – relacjonował ratownik dyżurny.

Po zmroku przy pomocy lin ratownicy bezpiecznie sprowadzili trójkę turystów do schroniska na Hali Gąsienicowej. Wyprawa zakończyła się o godzinie 21.

Ratownicy TOPR po raz kolejny apelują o rozsądne planowanie górskich wypraw, stosownie do swoich umiejętności.

W weekend mocne ochłodzenie i powrót zimy

Temperatura na szczytach może spaść w nocy nawet do -20 st. C. Spodziewane są intensywne opady śniegu, którego może spaść ponad 20 cm – przekazał PAP Tomasz Zając, edukator i przewodnik z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

„W Zakopanem w sobotę początkowo spodziewane są opady deszczu, które po południu przejdą w opady śniegu, który będzie padać także w niedzielę. Temperatura będzie szybko spadać. W Tatrach, szczególnie w wyższych partiach, opady śniegu będą momentami bardzo intensywne. Warunki do uprawiania turystyki znacząco się pogorszą. Lód znajdzie się pod warstwą śniegu, dlatego w partiach szczytowych sytuacja lawinowa może ulec pogorszeniu” – powiedział PAP Zając.

Wybierając się w wyższe partie gór należy pamiętać o odpowiednim ubiorze i ekwipunku takim jak raki, czekan, kask i lawinowe ABC. Podczas wypraw może się także przydać latarka czołowa, gorąca herbata w termosie czy dodatkowa ciepła odzież. W partiach reglowych szlaki są oblodzone – tam przydadzą się raczki antypoślizgowe i kijki.

W następnym tygodniu w górach spodziewane są siarczyste mrozy, więc warunki turystyczne nadal będą bardzo trudne.

W Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie.

autor: Szymon Bafia

kw/