Urząd Miasta Płocka poinformował we wtorek, że na zadbanie o stan drzew na tamtejszym Wzgórzu Tumskim uzyskał dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przy czym specjalistyczne zabiegi wykonywane są w oparciu o opinię dendrologiczną, która powstała jeszcze w czerwcu tego roku.
Pracami pielęgnacyjnymi - jak przekazał płocki samorząd - objętych zostanie 450 drzew, w tym "okazałe kasztanowce, lipy, wiązy, klony i jesiony". Przeprowadzenie niezbędnych zabiegów, które mają zapewnić drzewom optymalne warunki wzrostu i rozwoju, zaplanowano do początku listopada.
Urząd Miasta Płocka wyjaśnił, że w trakcie pielęgnacji usuwane będą obumarłe gałęzie i konary, co ma zapobiec ich odłamywaniu się, natomiast rozwidlenia konarów, opisane w opinii jako słabe, tam, gdzie istnieje ryzyko ich wyłamania pod wpływem np. silnego wiatru, zostaną zabezpieczone dzięki montażowi nowoczesnych wiązań elastycznych, wyposażonych w amortyzatory.
Dzięki temu - jak zaznaczono w informacji - "naturalny ruch korony nie będzie zaburzony, a drzewa będą mogły dalej rosnąć".
Według płockiego samorządu wszystkie zaplanowane prace będą kosztowały prawie 165 tys. zł, z czego większość, bo ponad 146 tys. zł, będzie pochodziła z dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a pozostała część z budżetu miasta.
Wzgórze Tumskie w Płocku, które w 2018 r. prezydent RP Andrzej Duda ustanowił Pomnikiem Historii, to wysoka na ponad 50 metrów skarpa, będąca najstarszą częścią miasta z licznymi zabytkami, parkiem i promenadą, skąd rozciąga się malownicza panorama doliny Wisły.
Położona tam katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest jedną z pięciu najstarszych w kraju i jedną z trzech, gdzie spoczywają dawni władcy Polski. To największa nekropolia Piastów. W bazylice tej, oprócz Władysława I Hermana i jego syna Bolesława III Krzywoustego, pochowanych jest 14 piastowskich książąt mazowieckich, w tym Bolesław IV Kędzierzawy i Konrad I Mazowiecki. Spoczywa tam także księżniczka Gaudemunda-Zofia, córka Wielkiego Księcia Litwy Trojdena, żona Bolesława II Mazowieckiego.
Na Wzgórzu Tumskim, w sąsiedztwie katedry, która otoczona jest alejami drzew, znajduje się też dawne opactwo benedyktyńskie - obecnie siedziba Muzeum Diecezjalnego, część średniowiecznego zamku z bramną Wieżą Szlachecką i wieżą zegarową oraz dawna kanonia - współcześnie siedziba założonego w 1820 r. Towarzystwa Naukowego Płockiego, najstarszego w Polsce.
Niedaleko położona jest z kolei najstarsza w Polsce szkoła i jedna z najstarszych w Europie, istniejąca w tym samym miejscu od 1180 r. - obecnie to Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego. Zachowały się tam m.in. fundamenty wczesnośredniowiecznej kolegiaty św. Michała Archanioła, przy której szkoła została ufundowana, a także XV-wieczna wieża oraz XVII-wieczny budynek ówczesnego Kolegium Jezuickiego.
Właśnie w pobliżu tej szkoły, przy gmachu obecnego Sądu Okręgowego, dawniej - od XVII do XVIII wieku - pałacu biskupiego, wśród szpaleru drzew wyróżnia się wiekowy, rozłożysty dąb, będący pomnikiem przyrody.
Dla mieszkańców Płocka, jak również odwiedzających to miasto turystów, Wzgórze Tumskie to o każdej porze roku ulubione miejsce spacerów. (PAP)
mb/ miś/ ep/