O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Nadciśnienie wcześnie uszkadza nerki

Nadciśnienie tętnicze powoduje zmiany w nerkach już na wczesnym etapie choroby – informuje pismo „Hypertension”.

 Zdjęcie ilustracyjne. Pomiar ciśnienia tętniczego krwi i w gabinecie zabiegowym. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Zdjęcie ilustracyjne. Pomiar ciśnienia tętniczego krwi i w gabinecie zabiegowym. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Nadciśnienie tętnicze i cukrzyca typu 2 należą do najczęstszych przyczyn przewlekłej choroby nerek. Chociaż wpływ cukrzycy na funkcję nerek został dobrze zbadany, wcześniej nie było jasne, w jakim stopniu wysokie ciśnienie krwi powoduje bezpośrednie zmiany strukturalne nawet bez dodatkowej cukrzycy.

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu (Austria) pod kierownictwem Christophera Paschena i Rainera Oberbauera zbadali zmiany strukturalne w nerkach 99 pacjentów którzy cierpieli na wysokie ciśnienie krwi i cukrzycę typu 2 lub nie mieli żadnego z tych dwóch schorzeń. Badania przeprowadzono na nieuszkodzonych próbkach tkanki nerkowej z nefrektomii guza (wykonanej w latach 2013–2018) - zabiegu chirurgicznego, w którym nerka jest usuwana w całości lub w części w celu leczenia guza nerki.

Wykorzystując nowoczesne metody obrazowania i wspomagania komputerowego, określono wielkość i gęstość podocytów oraz objętość kłębuszków nerkowych w próbkach tkanek. Podocyty to wyspecjalizowane komórki kłębuszków nerkowych, które odgrywają kluczową rolę w filtrowaniu krwi i wytwarzaniu moczu. Ich wielkość i gęstość są ważnymi wskaźnikami zdrowia tkanki nerkowej. Do analizy obrazu wykorzystano sztuczną inteligencję. Za pomocą specjalnie wyszkolonego algorytmu automatycznie analizowano cyfrowe przekroje tkanek, aby precyzyjnie uchwycić strukturę podocytów i kłębuszków nerkowych.

Jak wskazują uzyskane wyniki, wysokie ciśnienie tętnicze może prowadzić do nieprawidłowości w podocytach, nawet jeśli nie ma innych, wcześniej istniejących schorzeń, takich jak cukrzyca.

„Wyniki pokazują, że pacjenci z nadciśnieniem mają zmniejszoną gęstość podocytów w porównaniu ze zdrowymi osobami kontrolnymi, a ich jądra komórkowe są powiększone” — wskazał pierwszy autor Christopher Paschen. Zmiany te wystąpiły niezależnie od dodatkowej diagnozy cukrzycy typu 2 i prawdopodobnie stanowią pierwszy widoczny mikroskopowo krok w kierunku upośledzenia funkcji nerek.

Autorzy podkreślają znaczenie wczesnego wykrywania i konsekwentnego leczenia wysokiego ciśnienia krwi w celu zapobiegania uszkodzeniom nerek. „Wczesne wykrycie i leczenie może pomóc spowolnić postęp choroby nerek i zapobiec długotrwałym uszkodzeniom” — twierdzą kierownicy badania Rainer Oberbauer i Heinz Regele.

Autor: Paweł Wernicki (PAP)

pmw/ bar/kgr/

Zobacz także

  • Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Leszek Szymański

    Jak złe sąsiedztwo wpływa na zdrowie? Naukowcy wskazują na otępienie i wyższe ciśnienie

  • Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Jacek Turczyk

    Ciepłota twarzy może sygnalizować poważne choroby i tempo starzenia się organizmu

  • Osoba z otyłością, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/DPA/picture alliance/Robert Schlesinger

    Szokujący raport NFZ w sprawie otyłości i nadwagi

  • Ból głowy, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/Denkou Images /Photoshot

    To dlatego boli nas głowa. Ekspert o najczęstszej przyczynie

Serwisy ogólnodostępne PAP